10 Bin Memurun Geleceği Tehlikede! - Haber34
USD
5,3582
EURO
6,0681
ALTIN
214,3023

10 Bin Memurun Geleceği Tehlikede!

Temmuz 2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavdan önce sızdırıldığı iddiası üzerine, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) devreye girmişti. 7 kişilik uzman heyet bu iddiayı araştırmak üzere görevlendirilmişti. Heyet tarafından 8 Eylül 2010 tarihinde hazırlanan raporda, Eğitim bilimleri ve Genel Yetenek sınavından en başarılı adayların azımsanmayacak kadar bir bölümünün karı-koca, kardeş ya da akraba […]

10 Bin Memurun Geleceği Tehlikede!

Temmuz 2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavdan önce sızdırıldığı iddiası üzerine, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) devreye girmişti.

7 kişilik uzman heyet bu iddiayı araştırmak üzere görevlendirilmişti. Heyet tarafından 8 Eylül 2010 tarihinde hazırlanan raporda, Eğitim bilimleri ve Genel Yetenek sınavından en başarılı adayların azımsanmayacak kadar bir bölümünün karı-koca, kardeş ya da akraba olduğu tespit edilmişti hatta bu isimlerinin çoğunun aynı cadde veya sokakta oturduğu belirtildi.

Raporda, ” KPSS Eğitim Bilimleri ve Genel Yetenek sorularının sınav öncesinde sayıları binlerle ifade edilecek adaya ulaştırıldığı, bu anlamda bir usulsüzlük gerçekleştiği kanaatine varılmıştır” denildi.

EĞİTİM BİLİMLERİ SINAVINI İPTAL ETMİŞLERDİ

ÖSYM Yürütme Kurulu, hazırlanan rapordan yola çıkarak 17 Eylül 2010’da toplanmış ve “telafisi mümkün olmayan zararların ortaya çıkmasına mani olmak için” Eğitim Bilimleri sınavının iptaline karar verdi. Fakat Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilmedi. ÖSYM’nin kararı doğrultusunda sınav tekrarlandı fakat ilginçtir ki 100 ve üzeri alan 3 bin 227 adaydan büyük bır kısmı tekrardan sınava girmedi. Öğretmen olmaktan vazgeçen bu adaylar, iptal edilmeyen Genel Yetenek ve Genel Kültür sonuçlarıyla memur olmaya karar verdiler.

Ancak sınava giren ve yapılan usulsüzlük nedeniyle mağdur olduğunu savunan 2 kişi, 2010 KPSS’deki Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınav soru-cevaplarının yüzlerce adaya servis edildiğini belirterek 3 sınavın da iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi’ne dava açtı. “Eğitim Bilimleri Sınavı’nın ‘objektifliğini ve güvenirliğini’ kaybettiği için zaten iptal edildiğine” vurgu yapan mahkeme, Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarının iptal edilmemesinde hukuka aykırılık görmedi. İptal isteminin reddi üzerine, davacılar idare mahkemesinin kararını temyiz etti.

DANIŞTAY ‘EKSİK’ BULDU

Dosya, Danıştay 12. Dairesi’ne geldi. Daire, davacıları haklı bularak idare mahkemesinin kararını bozdu. Bozma kararında, “Sınav hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın yanı sıra Devlet Denetleme Kurulu ve YÖK tarafından yapılan incelemelerin sonuçları araştırılarak bir karar verilmesi gerekirdi. Eksik araştırmayla, 2010 KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarının iptali isteminin reddedilmesinde isabet bulunmamaktadır” denildi.

Danıştay 12. Dairesi’nin kararı üzerine dosya yeniden Ankara İdare Mahkemesi’ne geldi. Mahkeme, ilgili kurumlara yazı yazarak 2010 KPSS’de Genel Yetenek ve Genel Kültür sınav sorularının da sızdırılıp sızdırılmadığına ilişkin bilgi istedi. Gelen yanıtları değerlendirmeye alan mahkemenin, esasa ilişkin kararını önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor. Mahkemenin, Danıştay kararı uyarınca, sınavları iptal edebileceği belirtiliyor. 827 bin kişinin katıldığı 2010 KPSS’deki Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilirse, o sınavların sonuçlarıyla memur olma hakkı kazanan 8 ile 10 bin arasında kişinin memuriyeti riske girecek.

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM