• 10 Kasım Atatürkü Anma Günü ve Atatürk Haftası

  10 Kasım Atatürkü Anma Günü ve Atatürk Haftası

  Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde yurdun her yerinde çeşitli tören ve etkinliklerle anılıyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümü olan bugün marş

  Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümünde yurdun her yerinde çeşitli tören ve etkinliklerle anılıyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıl dönümü olan bugün marşlar, klasik müzik eserleri ve türkülerin yer aldığı özel konserlerle anılacak.

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün tüm müdürlüklerinde düzenlenen özel konserlerin programlarında ağırlıklı olarak marşlar yer alacak. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun`daki özel konserlerde, solistler, korolar ve orkestralar, Ata`nın anısına sahne alacak.

   İzmir Devlet Opera ve Balesi`nin 10 Kasım özel konserinde, Atatürk`ün sesinden anlatımlar da yer alacak. Metnini Orhan Kurtuldu`nun hazırladığı etkinlikte orkestra ve koroyu Caner Ruhselman yönetecek.

  Piyanist Ahmet Kahyaoğlu ve Cemile Cabbarova`nın sanatçılara eşlik edeceği konserde, Evin Atik Yerli ile Haldun Özörten anlatıcı olarak yer alacak. Konserde solist olarak Aytül Büyüksaraç, Zafer Baykal, Nurgün Baburhan, Tevfik Rodos ve Ayhan Uştuk yer alacak.

  Konserde, Turgay Erdener`in ``Sen Sen Sen``, Ahmet Kahyaoğlu`nun ``Sevda``, Carl Orff`un ``Carmina Burana`` adlı eserleri, Verdi`nin ``Nabucco`` operasından ``Va Pensiero-Esirler Korosu`` bölümü yorumlanacak. Konserde, ``10. Yıl Marşı``, ``Çanakkale Türküsü``, ``Efem``, ``Hayda Hayda``, ``Karadeniz Türküsü``, ``On Kasımlarda``, ``İzmir`in Dağları`` marş ve parçaları orkestra ve koro tarafından seslendirilecek.

  Antalya Devlet Opera ve Balesi de Orhan Kurtuldu`nun hazırladığı Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Ata`nın hayatının anlatıldığı metin eşliğindeki 10 Kasım Atatürk`ü Anma Konseri ile izleyici karşısına çıkacak. Ebru Kaptan ile Şafak Güç`ün anlatıcı olarak yer alacağı etkinlikte, ``Yemen Türküsü``, ``Çanakkale Türküsü``, ``Sarı Zeybek``, ``Hoş Gelişler Ola`` ve ``10 Yıl Marşı`` yorumlanacak.

  İstanbul`da bugün Dolmabahçe Sarayı giriş salonunda (Medhal Salonu) ``71. Ayrılık Yılımızda Atatürk`ün Klasikleri`` temalı anma konseri düzenlenecek.     Anma törenleri kapsamında yarın saat 09.05de, Dolmabahçe Sarayı`nda Atatürk`ün hayata gözlerini yumduğu odada anma töreni yapılacak. Dolmabahçe Sarayı`nda, yarın Hanri Benazus`un Anadolu Ajansı arşivine kazandırdığı fotoğraflardan seçilen ``Ağlayan Türkiye`` fotoğraf sergisi açılacak.

  İstanbul`da değişik merkezlerdeki Atatürk`ü anma etkinlikleri kapsamında sergiler açılacak, konserler ve konferanslar düzenlenecek.

  Haber Yorumunuz Nedir?

  okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız
  Kaynak:

  11582

  Bağlantılı Haberler

  Ziyaretçilerin Okuduğu Diğer Haberler

  Diğer Güncel Haberleri

  Gündemdeki diğer haberi oku

  »