AÖF'de not sistemi değişti! - Haber34
USD
5,3582
EURO
6,0681
ALTIN
214,3023

AÖF’de not sistemi değişti!

AÖF (Açık Öğretim Fakültesi) Öğrenci değerlendirme sistemi değişti. Türkiye’nin en çok öğrencisinin olduğu Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde okuyan öğrencileri ilgilendiren not düzenlemesinde yeni bir değerlendirme geldi. AÖF ÖĞRENCİ DEĞERLENDİRME SİSTEMİ DEĞİŞTİ Anadolu Üniversitesi merkezî açık öğretim ve uzaktan öğretim sistemine göre eğitim-öğretim yapan Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki dönemlik-kredili sisteme dayalı olarak yürütülen […]

AÖF’de not sistemi değişti!

AÖF (Açık Öğretim Fakültesi) Öğrenci değerlendirme sistemi değişti.

Türkiye’nin en çok öğrencisinin olduğu Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde okuyan öğrencileri ilgilendiren not düzenlemesinde yeni bir değerlendirme geldi.

AÖF ÖĞRENCİ DEĞERLENDİRME SİSTEMİ DEĞİŞTİ

Anadolu Üniversitesi merkezî açık öğretim ve uzaktan öğretim sistemine göre eğitim-öğretim yapan Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki dönemlik-kredili sisteme dayalı olarak yürütülen program ve bölümlerin ölçme ve değerlendirmesinde kullanılan “Bağıl Değerlendirme Sistemi” kaldırılarak yerine “Öğrenci Değerlendirme Sistemi” getirilmiştir.

Yeni sistemde, öğrencilerimizin bir dersten başarılı sayılabilmesi için 100 üzerinden değerlendirmeye alınan kâğıtlarda 35,00 ya da üzerinde başarı puanı alması gerekmektedir.

İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan derslerle ödev ve laboratuvar uygulamaları olan dersler ise bu kapsamın dışında tutulmuştur.

 

AÖF DERS GEÇME SİSTEMİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

 

– Bu düzenleme Anadolu Üniversitesi merkezî açık öğretim ve uzaktan öğretim sistemine göre eğitim-öğretim yapan Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerindeki dönemlik-kredili sisteme dayalı olarak yürütülen program ve bölümlerin ölçme ve değerlendirmesinde kullanılacak değerlendirme sistemine ilişkin usul ve esasları belirler.

 

– “Başarı Notu”, dönem içi notları ile dönem sonu sınav notunun katkılarıyla hesaplanır. Dönem içi notları; ara sınav, kısa sınav, sözlü sınav, ödev ve uygulamalı çalışmalara verilen notlardan oluşur.

 

Yapılan sınavlar sonucunda ara sınav notunun %30’u, dönem sonu sınav notunun %70’i alınarak “Başarı Notu” hesaplanır. Ödev uygulaması olan derslerde yapılan sınavlar sonucunda alınan notların “Başarı Notu”na katkısı; ara sınav notunun %30’u, ödev notunun %20’si, dönem sonu sınav notunun %50’sidir.

 

– Başarı Notunun hesaplanmasında, virgülden sonra iki basamak gösterilir.

 

Merkezî Açık öğretim ve Uzaktan Öğretim Programlarında, ders bazında “Başarı Notu” alt sınırı uygulanır. “Başarı Notu” alt sınır değeri, laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında 35’tir.

 

– “Başarı Notu” alt sınırın altında olan öğrencilere FF harf notu verilir.

 

35 ve üzerinde “Başarı Notu”na sahip öğrencilerin değerlendirilmesi (laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında) öğrenci sayısı 30 ve üzerinde ise aşağıdaki gibi yapılır:

 

– “Başarı Notu” 35 ve üzerinde olan öğrencilerin puanları normalleştirilmiş z değerlerine dönüştürülür. Bu amaçla birim normal dağılım için hazırlanmış olan z tablosundan yararlanılır. Normalleştirilmiş z değerleri bulunurken önce öğrencinin puanının bulunduğu gruptaki başarı yüzdesi hesaplanır. Bu yüzdeye karşılık gelen z değeri, z tablosundan yararlanılarak tespit edilir.

AÖF DERS GEÇME NOTLARI

 

84 – 100 AA 4,00 Geçti

 

77 – 83 AB 3,70 Geçti

 

71 – 76 BA 3,30 Geçti

 

66 – 70 BB 3,00 Geçti

 

61 – 65 BC 2,70 Geçti

 

56 – 60 CB 2,30 Geçti

 

50 – 55 CC 2,00 Geçti

 

46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti

 

40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti

 

33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti

 

0 – 32 FF 0,00 Kaldı

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM