Açıköğretim Ortaokul sınavı giriş yerleri açıklandı! - Haber34
USD
5,3582
EURO
6,0681
ALTIN
214,3023

Açıköğretim Ortaokul sınavı giriş yerleri açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) 1. dönem sınav giriş yerleri açıkladı. Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) 2015-2016 Eğitim yılının ilk sınavı olan I. dönem sınavları 3 Ocak 2016 tarihinde saat 10:00 ve 14:00 olmak üzere 2 oturum halinde yapılacak. Sınavlara katılacak adayların merakla beklediği sınav giriş yerlerini MEB resmi sitesinde yayınladı.   Öğrenciler […]

Açıköğretim Ortaokul sınavı giriş yerleri açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) 1. dönem sınav giriş yerleri açıkladı. Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) 2015-2016 Eğitim yılının ilk sınavı olan I. dönem sınavları 3 Ocak 2016 tarihinde saat 10:00 ve 14:00 olmak üzere 2 oturum halinde yapılacak. Sınavlara katılacak adayların merakla beklediği sınav giriş yerlerini MEB resmi sitesinde yayınladı.

 

aoo sinav giris yerleri 12345698771

Öğrenciler  Öğrenci girişinden AÖO Bilgi Sistemine kullanıcı adı ve şifresi ile girdikten sonra; “Sınav İşlemleri” menüsü altında ki “Sınav Giriş Yeri Bilgileri” ekranına girerek sınav yerlerini öğrenebilirler. Sınav giriş yerleri adreslere gönderilmeyecek.

Bakanlık tarafından yayınlanan bilgilendirme broşüründe ki dikkat edilecek hususlar şöyle;

Öğrenciler yeni kayıt veya kayıt yenileme esnasında belirtmiş oldukları sınav merkezinde sınava girecektir. Öğrencinin seçmiş olduğu sınav merkezi, sınav merkezi olma konusunda yeterli öğrenci sayısına ulaşamazsa en yakın sınav merkezine yönlendirilir. İl-İlçe Sınav Yürütme Kurulunca yedek salonda sınava alınması uygun görülenler dışında her ne sebepten olursa olsun belirtilen bina ve salon dışında başka bir merkezde sınava alınmaz.

Geçerli mazereti sebebiyle yedek salonda sınava girecek olan adaylar cevap kâğıdını, her oturum için test kitapçığında bulunan derslerin sırasına göre kodlamalıdır. Sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır.

Sınavda sınav giriş belgesi ile fotoğraflı ve geçerli bir kimlik belgesi ( nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport ) bulundurulması zorunludur. 15 yaşından büyük olduğu halde nüfus cüzdanında resmi bulunmayanlar sınava alınmayacaktır.

Merkezi Sistem Sınav Yönergesi gereğince yerine başkasını sınava girdiren ve iletişim araçlarıyla kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin, sınav sonuçları iptal edilecek ve bu öğrenciler bir yıl süreyle sınavlara alınmayacaktır.

Sınavınızın geçersiz olmaması için yerinize başka birini sınava girdirmeyiniz, sınav salonlarında cep telefonu bulundurmayınız.

Sınavlar sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum halinde yapılır.

Sabah oturumu saat 10.00’da, öğleden sonraki oturum saat 14.00’te başlar.

Sınava başlama saatinden en az yarım saat önce sınav yerinde bulunulması gerekmektedir.

Sınavın yapılacağı bina ve salonu sınav gününden önce gidip görmek yararlı olacaktır.

Sınavda yumuşak uçlu kurşun kalem ve silgi bulundurulmalıdır.

SINAV YERİ GİRİŞ

Açık Öğretim Ortaokulu iletişim organ  http://aio.meb.gov.tr/  web sayfasıdır. Sınava giriş ve sınav sonuç belgeleri adrese gönderilmemektedir. Sınav giriş ve sonuç belgeleri Açık Öğretim Ortaokulu bilgi sisteminde duyurulmaktadır. Açık Öğretim Ortaokulu tarafından yapılan duyuruların takip edilmesi öğrencilerimizin yararına olacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu, kayıt yenileme ve yeni kayıt işlemlerinde tüm il-ilçe merkezlerini, öğrencilerimiz için sınava girecekleri merkez olarak seçmelerine izin verir.

Dönem sınavı için sınav kütüğü oluşturulurken, kayıt yenileten ve yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizin seçmiş oldukları sınav merkezlerinin öğrenci sayısı kontrol edilir. Bu sayılara göre Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü kesin sınav merkezlerini belirler. Seçilen sınav merkezlerinin sınav merkezi olması ya da olmaması Merkez Sınav Kurulu karar iledir. Sınav merkezlerinin nasıl tespit edildiğini görmek için tıklayınız…

 

Eğer öğrencinin sınav merkezi olarak seçtiği yer yeterli öğrenci sayısına ulaşamamışsa, en yakın sınav merkezine yönlendirilir. Öğrencilerimiz sınav yerlerini sınav tarihinden yaklaşık 10 gün öncesinde Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Sistemine “Öğrenci Girişi” nden (Öğrenci Girişi için tıklayınız…) sisteme şifreleri ile girerek öğrenebilirler.

 

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri Merkezi Sistem Sınav Uygulamasına göre sınav yerleştirmesi yapılan bina, salon ve sırada dönem sınavlarına katılırlar. Ancak, özel durumları bulunan öğrencilerimiz söz konusu özel durumlarına uygun yerlerde sınava alınırlar.

 

Görme engelli veya ellerini kullanamayan ortopedik engelli öğrencilerimiz ayrı salonlarda,  2 görevli gözetmen (Okutman) vasıtasıyla sınava alınırlar.

 

Herhangi bir engeli sebebiyle sınav yapılan binalara gidemeyen öğrencilerimiz bulundukları yerlerde (evde, hastanede, cezaevinde) sınava alınırlar.

 

SINAV YERİ DEĞİŞTİRME

 

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin sınav yeri yerleşim işlemleri Merkezi Sistem Sınav uygulamasına göre yapılmaktadır. Sınav yeri belirleme işlemi öğrencilerin yeni kayıt ve kayıt yenilemede belirttikleri merkezlere göre yapılmaktadır.

Söz konusu yerleştirme işlemi Sınav Organizasyonunun yapılabilmesi için (soru kitapçıklarının ve cevap kâğıtlarının basılarak sınav merkezlerine dağıtılması)  sınav tarihinden yaklaşık 20-25 gün öncesinden tamamlanmaktadır. Sınav yeri belirleme işlemi tamamlandıktan sonra mazeretlerini belgelendirenler, (askerlik, tayin, taşınma, sağlık sorunları gibi ) Açık Öğretim Ortaokulu’na yazılı başvuruda bulundukları takdirde yedek salonda sınavlara alınırlar.

SINAV SONUÇ

Dönem sınavları yapıldıktan sonra Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığınca cevap kağıtlarının okutulması sonucu öğrencilerin sınavına katıldıkları derslerden aldıkları puanlar belirlenir.

Söz konusu puanlar Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Sistemine aktarılır. Aktarılan sınav sonuçlarına göre öğrencilerin ders, sınıf geçme ve mezuniyet durumlarını belirlenir. Belirlenen bu sonuçları öğrenciler  Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Sistemine “Öğrenci Girişi” nden sisteme şifreleri ile girerek  öğrenebilirler.

SINAV SONUCUNA İTİRAZ

Sınav sorularına, cevap anahtarına ve sonuçlara yapılacak olan itirazlar soruların ve sonuçların yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne  yapılabilecektir. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

İtirazların incelenmesi için öğrenci tarafından T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Vakıfbank’ın herhangi bir şubesinden kurumsal tahsilât adı altında MEB Sınav İşlemleri hesabına T.C. kimlik numarası ile 10 (on) TL yatırılması gerekmektedir.

Ücret yatırıp itiraz başvurusu ile birlikte banka dekontunu göndermeyen adayların başvuruları dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

aoo acik ogretim sinav tarihleri 1246767888

İtirazların cevaplanmasında Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

Sınav İtirazının Gönderileceği Adres: Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 06500 Teknikokullar Beşevler/ANKARA

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM