Adana'da İntihar Eden Kadına Yapılan Müdahale Tartışma Yarattı ! - Haber34
USD
4,5624
EURO
5,3809
ALTIN
190,3555

Adana’da İntihar Eden Kadına Yapılan Müdahale Tartışma Yarattı !

Adana’da yaşanan olayda, bir kadın intihara teşebbüs etti. Fakat intihar vakasından daha da garip olan ise, ilk yardım dersi aldığını söyleyen kişinin kadına yanlış müdahale etmesi oldu. Adana’da eşi ile tartıştıktan sonra intihar kararı alan genç kadın kendini nehrin soğuk sularına bıraktı. O sırada oradan geçmekte olan vatandaşların kurtardığı kadın nehirden çıkarılarak yol kenarındaki kaldırıma […]

Adana’da İntihar Eden Kadına Yapılan Müdahale Tartışma Yarattı !

Adana’da yaşanan olayda, bir kadın intihara teşebbüs etti. Fakat intihar vakasından daha da garip olan ise, ilk yardım dersi aldığını söyleyen kişinin kadına yanlış müdahale etmesi oldu.

Adana’da eşi ile tartıştıktan sonra intihar kararı alan genç kadın kendini nehrin soğuk sularına bıraktı. O sırada oradan geçmekte olan vatandaşların kurtardığı kadın nehirden çıkarılarak yol kenarındaki kaldırıma sırt üstü yatırıldı. Vatandaşlar arasından öne çıkan kişi kadını kurtarmaya çalıştı.

Uzmanlar arasında tartışılan bu konunun aslında intihar edeni kurtarmaktan daha çok ölümüne sebep olduğu öğrenildi. Kalbi durmamış ve normal nefes alıp veren kişilere süni tenefüssün yapılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, önce intihar eden kişinin kalbinin ve nefes alışlarının kontrol edilmesi gerektiğini bildiriyorlar.

AĞIZ İÇERİSİNDE BİR MADDE OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLMELİ

Kalbinin durduğu ve nefes alışlarda zorluk çekildiği saptanıyorsa, bunun için acil olarak boğulmak üzere olan kişi yan çevrilmeli ve ciğerlerindeki su boşaltılmalıdır. Ağız içine bakılmalı ve eğer ağız içinde bir madde varsa, bu madde ağızdan çıkarılmalıdır. Daha sonraki adımlarda ise, boğulmak üzere olan kişi sırt üstü yatırılmalı ve kişinin yanında dizlerin üstüne çökülmelidir. Avuç içimiz ile hastanın göğsüne baskı uygulayarak dirsekleri kırmayacak şekilde kişinin göğsüne 7-8 santim içeri girecek biçimde kalp masajı yapılmalıdır.

GÖĞÜS KAFESİNİ YUKARI ÇEKECEK ÜFLEMELER YAPILMALI

Kalbin dolaşımı daha önemli olduğu için öncelikli hedef kalp ve dolaşım olmalıdır. Eğer olay sırasında yanınızda bir kişi daha var ise nefes almakta zorluk çeken kişinin kafasını çenesinden yukarı aşağı hafif hareketler ile sarsarak, kişinin nefes alışını daha da kolaylaştırabilir. Bu sayede kişinin nefes alışı daha iyi bir duruma gelmiş olur. Bu sırada burnundan ve ağzından göğüs kafesi şişecek kadar 15-20 kez üflemeler yapılmalıdır.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM