AK Parti’deki Krizin Perde Arkası - Haber34
USD
5,3332
EURO
6,0900
ALTIN
213,7037

AK Parti’deki Krizin Perde Arkası

Hükümete yakınlığıyla bilinen Abdulkadir Selvi bugünkü yazsında Erdoğan-Davutoğlu görüşmesine ve AK parti de patlak veren krizin perde arkasına değindi.Dünkü görüşmenin öncesi sonrası neler?

AK Parti’deki Krizin Perde Arkası

AK Parti’deki Krizin Perde Arkası

Geçen Cuma AK Parti’de patlak veren kriz dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan arasında yapılan görüşmeden kongre kararı alınmasıyla nihayete erdi.

27 Ağustos 2014 te AK Partide başlayan Davutoğlu dönemi 28 Mayıs 2016’da yapılacak olağanüstü kongre ile son bulacak.

Dünkü görüşmenin öncesinde neler yaşandı.Kritik görüşmenin perde arkası Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi tarafından kaleme alındı.

İplerin Kopma Noktası

İpleri koparan asıl gelişmenin geçen hafta yetki devrinin yapıldığı MKYK toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında yapılan telefon görüşmesi olduğunu belirten Selvi,ikili arasındaki diyaloglara şöyle değindi:

“Arkadaşlar sizin adınıza imza topladıklarını söylüyorlar” deyince Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Normal tabi, ben onların lideriyim” karşılığını vermişti. Bunun üzerine Başbakan, “Siz benimde liderimsiniz. MKYK’yı erteleyelim ya da geleyim görüşelim” demiş, ancak Erdoğan, “Gereğini yapın” diye cevap vermişti.”

Davutoğlu Yeni Bir

Selvi’nin yazısında Davutoğlu’nun dünkü görüşmeye istifa mektubu ile gitmek yerine Cumhurbaşkanı ile görüşüp sorunları masaya yatırarak yeni  bir ilişki modeli ortaya çıkarmayı istediğini belirtti.

ERDOĞAN: DEVREDİN

Tüm uzlaşama çabalarına ve mekik diplomasisine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “B Planı” düşünmediğini dile getirerek Erdoğan’ın “A Planını” yazdı;

“A planı, Davutoğlu’nun görevini bırakıp, Başbakanlık görevini ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret edeceği bir ismin üstlenmesiydi. Güvenilir kaynaklar görüşmeyi, “Sayın Cumhurbaşkanı Sayın Başbakan’ı kafasında bu işi sonlandırarak karşıladı. En son söyleyeceği, en baştan belliydi” diye değerlendirdiler. Cumhurbaşkanı’nın, “Kongreyi toplayın bu işi devredin” dediği söyleniyor.”

Bundan sonra neler olacak? Cumhurbaşkanı ile başbakanın ilişkileri nasıl olacak? Kulislerde başbakanlık için ismi geçen kişilere de yazısında yer veren Selvi,yeni sürece dair ipuçları da verdi

FİİLİ BAŞKANLIK SİSTEMİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Başbakan Davutoğlu ilişkisinde “Güçlü lider- Çalışkan başbakan” modeli vardı. Davutoğlu’ndan sonra Başbakanlık görevini üstlenecek isimle Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkisinde yeni bir model ortaya konulacak. Kimi teknokrat başbakan olacağını, kimi uyumun ön plana çıkacağını söylüyor. Ama şu gerçek ki, fiili Başkanlık sistemi uygulanacak.

DAVUTOĞLU HANGİ DEFTERİ AÇTIYSA ERDOĞAN GÖREVİ DEVRETMESİ KONUSUNDAKİ KARARLILIĞINI SÜRDÜRMÜŞ

AK Parti’de Davutoğlu döneminin kapanıp, yeni bir sürecin başlamasına neden olan dünkü görüşmenin havasına gelince.

Çok samimi ya da çok sert bir havada cereyan etmemiş. Eski hukuka dayalı bir ortamda gerçekleşmiş. Başbakan hangi defteri açtıysa Cumhurbaşkanı görevi devretmesi konusundaki kararlılığını sürdürmüş.

Dün önemli bir gündü. Davutoğlu dönemine nokta konulurken, AK Parti yeni bir döneme adım atmış oldu.”Hükümete yakınlığıyla bilinen Abdulkadir Selvi bugünkü yazsında Erdoğan-Davutoğlu görüşmesine ve AK parti de patlak veren krizin perde arkasına değindi.Dünkü görüşmenin öncesi sonrası neler?

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM