Beklenen Vize Kararı Açıklandı - Haber34
USD
5,3650
EURO
6,0819
ALTIN
214,5363

Beklenen Vize Kararı Açıklandı

Avrupa birliği, Türkiye’nin uzun yıllar boyunca beklediği ve her fırsatta kapısını aşındırdığı bir konuda nihayet Türkiye’nin beklediği kararı verdi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize muafiyetini içeren tavsiye kararı AB Komisyonu tarafından az önce açıklanan rapor ile duyuruldu. Raporda alınan tavsiye kararı ile biyometrik pasaport ve parmak izi çalışması şart koşularak bu kurala uyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının […]

Beklenen Vize Kararı Açıklandı

Avrupa birliği, Türkiye’nin uzun yıllar boyunca beklediği ve her fırsatta kapısını aşındırdığı bir konuda nihayet Türkiye’nin beklediği kararı verdi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize muafiyetini içeren tavsiye kararı AB Komisyonu tarafından az önce açıklanan rapor ile duyuruldu. Raporda alınan tavsiye kararı ile biyometrik pasaport ve parmak izi çalışması şart koşularak bu kurala uyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeden muaf tutulacağı açıklandı.

Açıklanan komisyon raporu ile Türk vatandaşları İngiltere ve İrlanda hariç 28 AB ülkesine vizesiz seyahat edebilecek.

 

ab-vizesiz-turkiye-kararijpg

 

Komisyonun almış olduğu kararın bir tavsiye kararı olduğu göz önüne alınacak olunursa, bundan sonra işleyecek süreçte çok önem arz etmektedir. Konu öncelikle Adalet ve İçişleri komisyonlarında görüşüldükten sonra Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda üye ülkelerinin yarısının onayına ihtiyacı var. Daha sonra Konseye gelecek olana kararın oylamaya katılan üye ülkelerin yüzde 55’inin oyunu alması bununda AB ülkelerinin nüfusunun yüzde 65’ine denk gelmesi gerekiyor.

Tavsiye:  Elektronik ürünler online alışverişin gözdesi

Kendisine verilen 72 kriterden 5’i hariç diğerlerini yerine getiren Türkiye’nin vizesiz seyahat hakkını Avrupa Konseyindeki oylamada kimse veto edemiyor.

Türkiye’den Vize İstemeyecek AB Ülkeleri

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM