Büyükada`da Atatürk Fotoğrafları Sergisi - Haber34
USD
5,3631
EURO
6,0792
ALTIN
214,6154

Büyükada`da Atatürk Fotoğrafları Sergisi

Yazar Hanri Benazus, Büyükada`daki “Atatürk Fotoğrafları “sergisinin açılışında, “Ben Atatürk sevdalısıyım. Benim için Atatürk dediğiniz zaman her şey durur” dedi. Büyükada Halk Kütüphanesi karşısında kurulan sergiyle ilgili AA muhabirine bilgi veren Benazus, amacının, 17 yaşından beri topladığı Atatürk`e ait fotoğrafları sergilemek, halka o dönemin ve Atatürk`ün nasıl göründüğünü göstermek olduğunu söyledi. Toplam 4 bin 800 […]

Büyükada`da Atatürk Fotoğrafları Sergisi

buyukadada-ataturk-fotograflari-sergisi--14023Yazar Hanri Benazus, Büyükada`daki “Atatürk Fotoğrafları “sergisinin açılışında, “Ben Atatürk sevdalısıyım. Benim için Atatürk dediğiniz zaman her şey durur” dedi.

Büyükada Halk Kütüphanesi karşısında kurulan sergiyle ilgili AA muhabirine bilgi veren Benazus, amacının, 17 yaşından beri topladığı Atatürk`e ait fotoğrafları sergilemek, halka o dönemin ve Atatürk`ün nasıl göründüğünü göstermek olduğunu söyledi.

Toplam 4 bin 800 fotoğraftan oluşan bir albümü bulunduğunu ifade eden Benazus, Büyükada`daki sergide 100`e yakın fotoğrafın Atatürk hayranları için izlenime sunulduğunu kaydetti.

Büyükada`da bu tarz bir sergi açması için teklif aldığını dile getiren Benazus, “Her yere gidiyorum. Zaten bu işi profesyonelce yapmıyorum, para almıyorum karşılığında. Ben Atatürk sevdalısıyım, bu konuda kim ne istiyorsa koşa koşa gidiyorum. İşte onlardan biri de bu sergi oldu” diye konuştu.

Tavsiye:  Elektronik ürünler online alışverişin gözdesi

Atatürk`ün fotoğraflarını 63 yılda topladığını aktaran Benazus, şöyle devam etti:

“Ben 1930 Mart doğumluyum. Atatürk`ü 9 Ekim 1937`de Aydın`ın Ortaklar ilçesinde gördüm. Babamın evinden kaçtım O`nun yanına gidebilmek için. Beni trenine bindirdi. Çocuk gözüyle o zamanlar Atatürk benim için çok farklıydı. Okulda anlatılan Atatürk`le evde anlatılan Atatürk birbirinden çok farklıydı. Ben onun yanına giderken 3 metre boyunda, 2 metre eninde bir dev bulacağım diye hesaplıyordum. Halbuki baktım normal bir insan, ama konuştuktan sonra anladım ki asıl dev O`ymuş. O nedenle benim için Atatürk dediğiniz zaman her şey durur.”
“O BENİM ÖZEL TUTKUM”
Atatürk`ün kendisi için bir tutku olduğunu ifade eden Benazus, “Atatürk`ün en çok sevdiğim yönü, Atatürk olması. Atatürk deyince her şeyin en güzeli, en muhteşemi, en büyüğü, en harikası, başka bir şey gelmiyor insanın aklına. Başka da söze gerek yok zaten” diye konuştu.

Tavsiye:  Elektronik ürünler online alışverişin gözdesi

Benazus, Atatürk ile görüşmesine dönerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atatürk`te önemli olan tarafı şu; O`nunla yarım saate yakın bir süre beraber olduk. Hep sorduğu soru, `Okul nasıl, öğretmenler nasıl, dersleriniz nasıl, ne okuyorsunuz, eksiğiniz var mı, herhangi bir şey lazım mı?`… O`nun için çocuklar çok çok önemliydi. İyi yetişmiş çocuklar olmamız çok önemliydi. Atatürk`ün bu düşüncesi benim hep aklımda kaldı, asla da silinmedi yıllardır. Onun için Ben Atatürk`ü herkesi sevdiğimden çok daha fazla seviyorum. O benim özel tutkum.”

Benazus, 2004 yılında Cumhurbaşkanı`nın, Atatürk`le son buluşanları Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna çağırdığını belirterek, “O gün Atatürk`le son buluşanlar bir araya geldik. 11 kişiydik, şimdi 2 kişi kaldık. Bir manevi kızı Ülkü, bir de ben. Bir araya geldiğimizde de Atatürk`ten başka bir şey konuşamıyoruz. Başı Atatürk, sonu Atatürk, hep Atatürk… Başka bir şey konuşmayız” dedi.

Tavsiye:  Elektronik ürünler online alışverişin gözdesi

Topladığı fotoğrafların 3 bin 105 adedini Çankaya Köşkü`ne hediye ettiğini vurgulayan Benazus, Anadolu Ajansı`na da fotoğrafların müşterek kullanma hakkını devrettiğini söyledi.

Bugüne kadar, aralarında Atatürk ile ilgili olanların da bulunduğu 39 kitap yazdığını ifade eden Benazus, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Kınalıada`da “Atatürk ve Deniz Sevdası” konulu bir sergi daha açacağını sözlerine ekledi.

Hanri Benazus`un “Atatürk Fotoğrafları” sergisi, 23 Ağustos Pazar gününe kadar gezilebilecek.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM