• Doğalgaz Kullanıcıları İçin Önemli Uyarılar!

  Doğalgaz Kullanıcıları İçin Önemli Uyarılar!

  Kış geldiğinde yaşanan doğalgaz zehirlenmelerinin tekrarlanmaması için; Ankara Büyükşehir Belediyesi`nden yapılan doğalgazlı cihazlar ya da soba gibi ısıtıcıların kullanımıyla ilgili uyarıları her doğalgaz kullanıcısının okuması gerekiyor.

  Kış geldiğinde yaşanan doğalgaz zehirlenmelerinin tekrarlanmaması için; Ankara Büyükşehir Belediyesi`nden yapılan doğalgazlı cihazlar ya da soba gibi ısıtıcıların kullanımıyla ilgili uyarıları her doğalgaz kullanıcısının okuması gerekiyor.
   
  Yapılan açıklamada, ısıtıcıların yanlış kullanılması, gerekli bakımlarının yapılmaması ve önlem alınmaması durumunda üzücü olayların yaşanabileceğine dikkat çekildi.
          
  Binalarda çalıştırılan kalorifer yakıcılarının, ``Yetkili Doğalgaz Kalorifer Ateşçisi`` sertifikalarının olduğunu gösteren ``Yakma sertifikası belgesi`` ve ``Sigorta tahakkuk bildirimleri`` ile bağlı olunan Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü`ne her yıl başvuruda bulunulması gerektiği hatırlatılan açıklamada, bina ve apartmanlardaki kalorifer kazanı yakıt dönüşüm projesinin ve tesisatın sertifikalı ve TSE belgeli olmasının önemine işaret edildi.
          
  Kalorifer kazanı ve brülörünün yıllık periyodik bakım ve baca gazı emisyon ölçümlerinin ilgili servislere yaptırılması gereği belirtilen açıklamada, onaylı doğalgaz projesi ve test muayene raporu olmadan kalorifer tesisatı ve doğalgaz cihazlarının çalıştırılmaması istendi.
          
  Açıklamada, yeni alınacak kalorifer kazanlarında, kombi ve şofbenlerde mutlaka ``TSE, CE`` sertifikası işaretinin bulunması gerektiği vurgulandı.
          
  Doğalgazlı cihaz seçiminde soba, kombi, şofben, kat kaloriferi gibi bacalı cihazların tercih edilmesi halinde, cihaz alımından önce bacaların sertifika alan mücavir kontrol denetim firmalarına test ettirilmesi ve olumlu baca raporu alınması istenen açıklamada, ``Zehirlenmelerin nedeni karbonmonoksit gazının oluşumundan kaynaklanmaktadır. Bu da en çok bacaların tıkanıklığından meydana gelir. Doğalgaz yandıktan sonra çıkan gaz, su buharı ihtiva eder. Bu gaz, bacaların içinde bozulmaya, sıvaların dökülmesine neden olur. Bu nedenle de bacalar tıkanır. Ayrıca, bacaların üzerinde şapka olmaması durumu, kuşların veya çeşitli eşyaların bacanın içine düşüp tıkamasına neden olmaktadır. Bu nedenlerle de bacanızı yılda en az bir defa mutlaka İtfaiye Daire Başkanlığı`na temizlettiriniz`` denildi.

    
  ``VENTİLASYON CİHAZINI KAPATMAYIN``   

  Doğalgazın yanması için gerekli havayı temin eden ventilasyon cihazının can ve mal güvenliği için kesinlikle kapatılmaması gerektiği bildirilen açıklamada, bacalı bağlantılarda kombinin havalandırılması için kullanılan cihazın kapatılması ``Ölümcül hata` olarak nitelendirildi. Açıklamada, ventilasyonların kağıt veya örtülerle kapalı ve fleks boruların yırtık olmasının zehirlenmelere neden olacağına işaret edildi.
          
  Kombi veya şofben takılı bacaya kesinlikle aspiratör bağlatılmaması istenen açıklamada, bacalı kombi ve şofbenlere ``Baca sensörü`` taktırılması önerildi. Doğalgaz, baca veya baca gazı kokusu hissedildiğinde, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve bunlara benzer anormal durumlarla karşılaşıldığında doğalgazlı cihazların kapatılması, ortamın havalandırılması gerektiği belirtilen açıklamada, benzer durumlarda 187 No`lu ``Acil Arıza`` servisinin aranması istendi.
          
  Bacalar temizlenmediği ve doğru yere kurulmadığı zaman soba kullanımında yakıtların eksik ve verimsiz yanması gibi sorunlarla karşılaşıldığı ifade edilen açıklamada, eksik yanma sonucu oluşan kirli gaz ve partiküllerin, baca tıkanmasına neden olduğuna vurgu yapıldı. Bu nedenden her yıl onlarca kişinin evlerinde zehirlendiği ve hayatını kaybettiği hatırlatılan açıklamada, bu tür durumların önüne geçebilmek için şu uyarılarda bulunuldu:
          
  ``Soba satın alınırken TSE belgeli ve yanma verimi yüksek sobalar tercih edilmeli. Soba odanın içinde en uygun yere yerleştirilmeli ve altına yanıcı olmayan bir maddeden tercihen mermer altlık konmalı.
          
  Soba boruları pencere ve duvardan dışarı çıkarılıp uzatılmamalı. Baca yılda en az bir kez, borular ise ayda bir defa temizlenmeli. Sık sık baca tepmesi oluyorsa, baca deliğinin uygun olup olmadığı kontrol ettirilmeli.
          
  Soba yanarken yanma havası ve duman kapak/klapeleri kapatılmamalı. Yatarken soba üzerine kürekle kömür atılıp hava ve duman kapakları kısmen kapatılıp soba uyumaya bırakılmamalı. Baca klapesi tam olarak kapanmamalı, sobada bunu önleyecek bir mekanizma olmalı. Sobanın havalandırma sistemi, sobaya yeteri kadar hava sağlayabilmeli. Sobada delik olmamalı.
          
  Yatmadan önce sobaya kesinlikle kömür atılmamalı. Üşümemek için soba mutlaka yeniden doldurulup, hava ve duman kapakları tamamen açık bir şekilde tekrar yakılmalı. Mümkünse yatarken soba söndürülmeli.
          
  Delik boru kullanılmamalı. Soba, dirsek ve boru eklem yerleri duman sızdırmamalı, eklem yerleri birbirine uygun bir şekilde geçirilmeli.``
          
  Evlerde ağır bir gaz kokusu olması halinde bütün doğalgaz cihazlarının ve vanalarının kapatılması, havalandırmanın sağlanması ve mekanın derhal boşaltılması gerektiği kaydedilen açıklamada, elektrik düğmelerine dokunulmaması, ekipmanların açılıp kapatılmaması ve fişten çekilmemesi istendi.
          
  Gaz kokusu olan mekanda sigara içilmemesi, ateş yakılmaması istenen açıklamada, kıvılcım çıkabileceği için telefonun kullanılmaması, yakın bir yerden ``Alo 187``nin ya da itfaiyenin aranması gerektiği belirtildi. Açıklamada, benzeri bir durumda kapı zilinin de kullanılmaması istendi.
          
  Apartman boşluğunda gaz kokusu alınması halinde ise, ortamın havalandırılması, bina girişindeki ana doğalgaz giriş vanasının kapatılması, elektrik düğmeleri, kapı zilleri ve asansörün kullanılmaması gerektiğine dikkat çekildi.

  Haber Yorumunuz Nedir?

  okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız
  Kaynak:

  emlaktimes

  1870

  Bağlantılı Haberler

  Ziyaretçilerin Okuduğu Diğer Haberler

  Diğer Güncel Haberleri

  Gündemdeki diğer haberi oku

  »