Dünyada Sesi Tescilli İlk ve Tek Türk Seslendirme Sanatçısı - Haber34
USD
5,3681
EURO
6,0830
ALTIN
214,5757

Dünyada Sesi Tescilli İlk ve Tek Türk Seslendirme Sanatçısı

Dünyanın en önemli bağımsız ‘seslendirme değerlendirme kuruluşu’ olan SaVoa (Society of Accredited Voice Over Artists) Türkiye`den ilk kez bir seslendirme sanatçısının sesinin ve tekniğinin dünya standartlarında olduğunu tescilledi. Yurtdışında bir çok sanatçının dahi sahip olamadığı bu belgeyi Türkiye`de ilk kez seslendirme sanatçısı Mehmet Onur aldı. Bu belgeye sahip olmak elbette ki çok kolay değil. Bunun […]

Dünyada Sesi Tescilli İlk ve Tek Türk Seslendirme Sanatçısı

dunyada-sesi-tescilli-ilk-ve-tek-turk-seslendirme-sanatcisi-26629Dünyanın en önemli bağımsız ‘seslendirme değerlendirme kuruluşu’ olan SaVoa (Society of Accredited Voice Over Artists) Türkiye`den ilk kez bir seslendirme sanatçısının sesinin ve tekniğinin dünya standartlarında olduğunu tescilledi.

Yurtdışında bir çok sanatçının dahi sahip olamadığı bu belgeyi Türkiye`de ilk kez seslendirme sanatçısı Mehmet Onur aldı. Bu belgeye sahip olmak elbette ki çok kolay değil. Bunun için, merkezi Amerika`da bulunan ve tüm dünyada seslendirme sanatçılarının kayıt ve vokal kalitesini tescilleyen SaVoa’nın kriterlerine uygun olmak ve titiz değerlendirme sürecini aşmak gerekiyor.

Bu değerlendirme ve kriterler iki temel teknik üzerinden yapılıyor; ses performansı ve ses kullanım tekniği. Ses performansı da 4 farklı disiplin içerisinde değerlendiriliyor; artikülasyon, vokal dinamiği, dramatik yorum ve vokal tekniği. Ses, teknik açıdan ise nefes kullanımı başta olmak üzere 9 farklı kritere göre değerlendiriliyor.

Tavsiye:  Elektronik ürünler online alışverişin gözdesi

Değerlendirmelerini 2 aylık titiz bir çalışmanın ardından sonuçlandıran SaVoa; ses tekniği, ses tonu ve teknik yeterlilik konularında, alanlarında uzman kurul tarafından değerlendirme yaparak, başvurulara olumlu ya da olumsuz cevap veriyor.

İşte tüm bu değerlendirmelerin ardından Mehmet Onur’un sesi ve tekniği, dünyaca ünlü sesler arasına girmiş oldu. Sanatçı bu belgeye sahip olan ilk ve tek Türk seslendirme sanatçısı.

Her ne kadar bizler onun sesinin uluslararası çapta bir değer olduğunu yıllardır bilsek de, bunun dünyaca ünlü seslendirme sanatçılarından ve uzmanlarından oluşan bağımsız bir komite tarafından onaylanması takdire şayan bir durum.

Son dönemde gündemden düşmeyen “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin fragmanlarından da hatırlayacağınız seslendirme sanatçısı Mehmet Onur yıllardır ünlü markalara ve televizyon kanallarına sesi ile hayat veriyor.

Tavsiye:  Elektronik ürünler online alışverişin gözdesi

Reklama gireceği için burada adını anamayacağım birçok uluslararası markanın tüm dünyadaki tescilli Türkçe sesi olan sanatçı şu an halen MTV Türkiye, Universal Channel ve Show TV `nin kurumsal sesi.

Bana göre Türkiye’nin Don Lafontaine’i denilecek kadar iyi bir sese sahip olan Mehmet Onur aslında hazırladığı web sitesiwww.mehmetonur.com ile hem kendi sesini hem de Hollywood’dan Bollywood’a kadar yüzlerce profesyonel sesi bir araya getirerek Türkiye’de zaten yıllar önce bir ilke imza atmıştı.

Eğer bu inanılmaz sesi bugüne kadar duyma şansınız olmadıysa, web sitesi üzerinden ses demolarını dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda, Mehmet Onur’un Türkiye’de temsil ettiği dünyaca ünlü sesleri de yine bu site üzerinden dinleyebilirsiniz.

Tavsiye:  Elektronik ürünler online alışverişin gözdesi

16 yıldır medya sektörünün içinde olan ve aynı zamanda iletişim fakültesi mezunu olan sanatçı son başarısıyla Türkiye`deki seslendirme çıtasını oldukça yukarılara taşıdı. Uluslararası platformda ülkemizi başarıyla temsil eden ve göğsümüzü kabartan genç ve başarılı seslendirme sanatçısı Mehmet Onur’a başarılarının devamını diliyorum.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM