Elif`in Renkli Şekerli Kurabiyeleri - Haber34
USD
5,3683
EURO
6,0857
ALTIN
214,6165

Elif`in Renkli Şekerli Kurabiyeleri

Elif Alkaç Dedeoğlu; bir bilgisayar firmasında profesyonel iş yaşamını sürdürürken; yapmaya karar verdiği kurabiyeleri ve tasarladığı birbirinden renkli şeker hamurlarıyla hazır kurabiye sektörüne hızlı bir giriş yapmış. Müşteriden gelen siparişlere göre hazırladığı yeni aranjmanlarla; “Hoşgeldin Bebek“, “ Sevgililer Günü“, “ Düğün- Benimle Evlenir misin?“ İyi ki Doğdun“ “Gün Gezmeleri“, “Kına Gecesi“gibi birçok konuya özel hazırlık yapıyor. Sevdiklerine özel […]

Elif`in Renkli Şekerli Kurabiyeleri

elifin-renkli-sekerli-kurabiyeleri-17561Elif Alkaç Dedeoğlu; bir bilgisayar firmasında profesyonel iş yaşamını sürdürürken; yapmaya karar verdiği kurabiyeleri ve tasarladığı birbirinden renkli şeker hamurlarıyla hazır kurabiye sektörüne hızlı bir giriş yapmış. Müşteriden gelen siparişlere göre hazırladığı yeni aranjmanlarla; “Hoşgeldin Bebek“, “ Sevgililer Günü“, “ Düğün- Benimle Evlenir misin?“ İyi ki Doğdun“ “Gün Gezmeleri“, “Kına Gecesi“gibi birçok konuya özel hazırlık yapıyor.

Sevdiklerine özel bir hediye vermek ya da kendini şımartmak isteyenler için bu kurabiyeler birebir. Lezzetleri mi? “Anlatılmaz, yaşanır“ dedikleri…

Şebnem Evren:
Elif bize biraz kendinden bahseder misin?

Elif Alkaç Dedeoğlu:
1975 İstanbul doğumluyum. Uluslararası Ticaret konusunda yurtiçi ve yurtdışında 3 üniversitede eğitim aldım. Devamında yine uluslararası ticaret konusunda uzmanlaşmış şirketlerde çalıştım. Evliyim, Ece adında bir kızım var. Evlendikten sonra yurtdışında yaşadık uzun süre. İlk gittiğimizde henüz bir iş sahibi olmadığım dönemde, boş vaktimi değerlendirmek için evliligim.com websitesini kurdum hobi olarak ve devamında Dell Bilgisayar şirketinde çalışmaya başladım. Dönüşüm ertesinde de buradan aynı işimi devam ettirdim…halen Dell deyim… Profesyonel yaşantımın yanı sıra hobi ve ticaret olarak butik kurabiyecilikle uğraşıyorum.  Uzun dönem Avusturya’da kaldığımız için pastacılığa orada merak saldım. Döndükten sonra da Ece’nin doğumuyla hobi olarak bu işe başlamış oldum. Çevreden gelen talep doğrultusunda da ticaretine…  Beni hayatta en çok mutlu eden şey, eşim ve çocuğumla seyahat etmek, en çok dinlendiren de saatlerce kendimi mutfağa kapatıp özel kurabiyeler tasarlamak.     

Ş.E. :
“Hobi ve ticaret olarak butik kurabiyecilikle uğraşıyorum“ dedin. İkisi farklı şeyler biliyorsun. Kurabiyecilikle ilgili hedefin nedir?

E.A.D.:
Haklısın; benim de şansım bu işte. Hobi olarak yaptığım işten aynı zamanda da para kazanabilmek. Bu konuda çok büyük ticari hedeflerim yok şu kadar ciro, bu kadar kurabiye adedine ulaşmak gibi.

Tamamen in-house devam edecek bir çalışma olarak kalacak. İnsanların en güzel günlerine, sürprizlerine ortak olabilmek çok keyifli, dolayısıyla mutluluk verici. Yetişemediğim noktada yüzlerce ve hatta binlere varan siparişler aldığımda yardım alıyorum elbette. Ancak bana en çok keyif veren kısmı tasarım aşaması. Yurtdışında onlarca firma var birebir tanışıp malzeme temin ettiğim. Yeni aletler alıp farklı tasarımlar çıkarmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ancak, elbette, şekerli-renkli kurabiye denince akla gelen isimlerden biri olmak istiyorum.

Ş.E. :
Yurtdışı bağlantılarını nasıl kuruyorsun? Gelen siparişe göre değişiyor değil mi malzemeler? Biraz işin mutfağından bahseder misin?

E.A.D.:
Çok seyahat ediyorum; tabi seyahatler öncesi ilk yaptığım iş yerel kek malzemeleri satıcılarını bulmak ve onlarla irtibata geçmek- seyahat esnasında da mutlaka ziyaret edip tanışıyor ve uzun vadeli iletişim kuruyorum. Müze gezmeden önce yaptığım ilk ve en öncelikli iş bu oluyor. Dolayısıyla dünyanın her yerinde farklı markalarda alım yapabildiğim firmalar var. Dediğin gib siparişe gore belirleniyor, ama kategoriler de belli aslında. Genelde kurabiyeler doğumlar, doğum öncesi hazırlıklar, yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günler ve çeşitli sürprizler için tercih ediliyor. Ben de bu alanlarda sürekli kendimi ve mutfağımı geliştirmeye özen gösteriyorum.

Çok da kolay bir iş değil aslında. Bazen aynı kurabiyeden yüzlerce adet süslemek gerekiyor. Her birinin aynı özen ve hassasiyetle hazırlanması gerçekten sabır isteyen bir iş. Hızlıca yapıp bitireyim de yeter ki vaktinde teslim edeyim gibi bir yaklaşımla yapılacak iş değil. Bu alanda farklı olabilmek için titiz davranmak gerekiyor. Bu işi yapmak için gerçekten sevmek gerekiyor.

İşin en güzel tarafı da tamamen “kişiye özel” olması/çalışılması. Sipariş aldığım zaman, ilk yaptığım iş siparişi veren kişiyi ve kurabiyeleri alacak kişiyi tanımak oluyor. Hazırlanacak tasarımlar da buna göre şekilleniyor zaten.

Ş.E.:
İstanbul`da müşteri profili nasıl? Gelenler ne gibi taleplerde bulunuyor genelde?

E.A.D.:
Müşterinin İstanbul’da veya diğer şehirlerde olması çok farketmiyor aslında. Arayan tüm müşteriler genellikle ne istediğini biliyor. Her siparişte ayrı bir hikaye, ayrı bir heyecan var. Henüz hiç olumsuz bir tepki almadım neyseki, sanıyorum sipariş vereni iyi dinlememden kaynaklanıyor bu durum.

Ş.E.:
Mesela ben sevgilim için özel bir doğumgünü hazırlmak istiyorum. Ve araştırma yaparken senin internet siteni gördüm… Seninle nasıl iletişime geçmeli, isteklerimi nasıl anlatmalıyım?

E.A.D.:
Sevgililerin çok ilginç fikirleri oluyor genelde. Kurabiyelere çok çok özel mesajlarını yazdırıyorlar, okuduğumuzda bizim anlayamayacağımız, ama kendilerine çok şey ifade eden cümleler. Bebek kurabiyelerinde, diş buğdayı, yılbaşı, özel günler için hazırladığım tüm kurabiyelerde tasarım bana bırakılıyor genelde. Kurabiyede isim yazması bile oldukça keyifli bulunuyor. Doğumgünleri için arayan annelerin de değişik talepleri olabiliyor tasarladıkları doğumgünü konsepti doğrultusunda. Tüm bu gelişmeler de benim kendimi geliştirmeme, ve birbirinden özel modeler çıkarmama yardımcı oluyor.

Önceleri internet üzerinden satış kurmayı düşünmüştüm bu siteyi tasarlarken. Ancak daha sonra bunun yeterli olmayacağını anladım. “Kişiye özel” bir çalışma olduğu için standart modellerden seçim yapılmasını istemedim. Herkesin hayaline/beklentisine gore farklı modeler oluşturmaktı hedef. Böyle olunca “sipariş ver” bağlantısına tıklayan herkese telefon numaramı gösteriyorum, beni arasınlar diye. Ben arayanı yönlendiriyorum zaten, sunmak istedikleri hediyenin detaylarını birlikte konuşarak sorularıma yanıtlar alarak çıkarıyoruz birlikte. Arayanın aklında bir model yoksa, mutlaka önerileirmle yönlendiriyorum. Örneğin erkek arkadaşının doğumgünü için beni aradın, işe ismini öğrenmekle başlıyorum elbette çiftin. Ne de olsa kurabiyede de yer alacak bu isimler. Resimli mi istiyorlar, renkli mi, kırmızı mı, farklı mı, çarpıcı mı vs derken şekil-renkler-konsept belirlenmiş oluyor. Aranjman ve pakedin süslenmesine de özel önem gösteriyorum elbette.  Kişiye özel sticker lar ve kartlar da tasarlıyorum ambalajı tamamlamak için.

Ş.E. :
Günümüzde birçok insan yaptığı işten memnun değil. İster hobi, ister tamamen hayatını kapsayan, kendilerini mutlu eden işleri yapmak istiyorlar. Sen bunu kısmen de olsa başarmışsın. Bu konuyla ilgili tavsiyelerin nelerdir?


E.A.D.:

Çok zor bir soru. Biraz da mutlu olmayı bilebilmekten geçiyor sanırım. Dell’de çalıştığım işimden de aynı şekilde keyif aldığımdan emin olabilirsin. Yaptığın işi iyi ve hatta en iyi yapıp da güzel geri bildirimler almaktan keyiflisi yok. Dolayısıyla nacizane tek tavsiyem bu doğrultuda olabilir.

Elifin Kurabiyelerini Görmek İçin: http://www.elifinkurabiyeleri.com

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM