Hıdrellez Coşkusu - Haber34
USD
5,3314
EURO
6,0640
ALTIN
213,5201

Hıdrellez Coşkusu

Hıdrellez Coşkusu
Baharın gelişini müjdeleyen Hıdrellez bu gece.Hızır Aleyyiselam ile İlyas peygamberin yeryüzünde buluştuklarına inanılan gecenin ritüelleri nelerdir?Bolluk,bereket,yeniden doğuş,tazelenme anlamlarının yüklendiği Hıdrellez de ne yapılır,ne yapılmaz?

Hıdrellez Coşkusu

Hıdrellez Coşkusu

Hıdır (a.s) ve İlyan(a.s)’ın bahar başlangıcında buluştukları güne verilen isim olan Hıdır-İlyas zamanla Hıdrellez’e dönüştürülmüştü. Bu günde Hıdır ve İlyas buluşup sohbet eder ve bugünlerde vakitlerini Allah yolunda olmanın ve beraber olmanın verdiği sevinçle kuvvet bularak geçirirlerdi. Hıdır’ın Allah’ın lütfu ile dolaştığı yerlerde yeşillikler çıkar hatta çorak yerler bile çiçeklenirdi. İşte bu olayı temel alan halk,zamanla bu günlerde buluşup Hıdır ve İlyas’ın geleneğini devam ettirmek niyetiyle özel kabul edilen bu anı anar ve dua günleri düzenlemeye başlamışlar.

Hıdrellez Nedir?

Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdrellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdrellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.

6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.Hıdrellez’in kökeni nereden geliyor?

Hızır ve Hıdrellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdırellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır.

Hıdrellez Bayramı’nı ve Hızır düşünüşünü tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı doğasal döngüler için sevinç duyulduğu görülmektedir.

Nerede kutlanır?

Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur.

Hıdrellez’de baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır.

Hıdırellez gecesi ne yapılır?

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır.

Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır.

Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

Hıdırellez dileklerini gül ağacının dalına bağlarken :

“Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin Resulullah Yetiş imdadıma Ya Hızır ya İlyas” duası okunur.

40 defa okunan bu duanın 39’u 5 Mayıs günü,  kalan 1 dua ise 6 mayıs günü okunarak  40’a tamamlanıyor.

Hıdırellez namazı

Hıdırellez günü İkindi namazından sabah namazına kadar  2 rekat Allah rızası için namaz kılıp dilekleriniz için dua edebilirsiniz. Hıdırellez namazından sonra okunacak dua:  “Ya Rabbi Sen dünyanın kainatın sahibisin.Her canlıyı yaratan Sensin. Benim ve her canlının Rabbi de Sensin.Benim hem dünyamı hemde ahiretim güzel eyle. Bana ve

tüm kullarına hak ettiğimiz gibi değil lutfunla ve merhametinle muamele eyle. Hızır (as) ve Hıdır(as) bana yoldaş eyle. Bizleri hata ve yanlışlarımızdan döndürsünler. Maddi ve manevi sıkıntılarımızda her zaman yanımızda olsunlar. Dualarımızı Senin güzel isimlerin hürmetine, habibin hürmetine kabul buyur. Amin

Hıdırellez akşamı ne yapılır?

Hıdırellez akşamı bugün olduğu için dileklerinizi ve dualarını yapacağınız vakit ikindiden sonra başlamış olur.

Hıdırellez akşamında gül ağacının dibine isteklerinizi temsilen resimler çizebilir, gül dalına da dileklerinizi yazdığınız kağıtları bağlayabilirsiniz.

Hıdırellez akşamında gül ağacının dibine para gömülmesi de adettendir.

Hıdırellez günü sabahında kağıda yazılan dilekler gül dalından alınıp denize atılır. Dibine gömülen para ise cüzdana konulur ve bir yıl boyunca harcanmaz.

Bu paranın cüzdanı bereketlendireceğine ve paranızın hiç bitmeyeceğine yorulur.

Hıdırellez dileği ne zaman yazılır?

5 mayıs akşam ezanı ile gül dallarına paralar asılır. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır.

Yine Hıdırıllez akşamı evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir.

 

hızrellez

 

Hıdırellez günü ne yapılır?

5 Mayıs günü (Nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir.

Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler.

Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir.

Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır.

Genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Bunun nedeni ise; eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın.

Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler.

Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM