İnsanların yaptığı En güzel 5 tarihi yer - Haber34
USD
5,3601
EURO
6,0751
ALTIN
214,4219

İnsanların yaptığı En güzel 5 tarihi yer

İnsanoğlunun yeryüzünde yapmış oldukları en önemli ve tarihi yerler oldukça dikkat çekiyor. Geçmişten bugüne gelen tarihi yapıların ilgi uyandırdığı bir gerçek. Kilometrelerce uzaklıktan meraklı insanların gelip görmek istediği ve nasıl yapıldığına dair merak uyandıran tarihi yapıtlar günümüzce ilgi görmeye devam ediyor. Bu tarihi yapılara değinecek olursak; 1. Chichen Itza, Meksika Chichen Itza Meksika da bulunan bir […]

İnsanların yaptığı En güzel 5 tarihi yer

İnsanoğlunun yeryüzünde yapmış oldukları en önemli ve tarihi yerler oldukça dikkat çekiyor.

Geçmişten bugüne gelen tarihi yapıların ilgi uyandırdığı bir gerçek. Kilometrelerce uzaklıktan meraklı insanların gelip görmek istediği ve nasıl yapıldığına dair merak uyandıran tarihi yapıtlar günümüzce ilgi görmeye devam ediyor. Bu tarihi yapılara değinecek olursak;

1. Chichen Itza, Meksika

Chichen Itza Meksika da bulunan bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar için M.S. 10 yüzyıla kadar önemli bir Maya yerleşimi olan yer, özellikle Maya Tanrısı Kukulkan’a yapılmış olan piramidiyle meraklı gözlerle dikkat çekmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra 2007 yılında  “Dünyanın Yeni 7 Harikası”ndan biri seçilen piramit 9 kattan oluşmakta. Ayrıca yapıtın tepesi 300 hektarlık bir görüş alanına sahip olup, 91 basamak geçerek ulaşılmakta.

2. Petra, Ürdün

Ürdün’de bulunan Petra, M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yaparak tapınak, antik tiyatro, ev ve Roma eserlerinden oluşarak günümüze kadar geliyor.  Daha önceleri unutulan Petra, 1812’de İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından tekrar bulunmuştur. Ayrıca 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçilen kent özellikle El-Khazneh tapınağıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

3. Çin Seddi, Çin

En uzun savunma duvarı olarak bilinen Çin seddi, dünyaca ünlü olup, akın akın ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Çin seddi, 20 ayrı hanedan tarafından atılan yapının ilk inşası M.Ö. 221’ye kadar ilerliyor. Ayrıca yapılmasının nedenlerinin arasında Moğol ve Türk boylarının saldırılarından korunmak için inşa edildiği yer alıyor. Bunun yanı sıra Çin Seddi’nin günümüze kadar gelen kısmı Ming Hanedanı’na ait olup, taş ve kerpiçten yapılma duvarlarıyla dikkat çekmekte.

En ucuz Shangay uçak bileti alarak en ekonomik ve en kısa sürede Çin Seddi’ne ulaşabilirsiniz.

4. Machu Picchu, Peru

Peru’da bulunan ve 1450 yıllarında inşa edilen bu gizemli kent, birbirine bağlı taş yapılardan meydana geliyor. Önemli ve dikkat çeken yapıtın 1983 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunduğu biliniyor.

5. Angkor Wat, Kamboçya

Dikkat çeken tapınak Angkor Wat, Kamboçya’da bulunuyor. Tapınak 630 yıl hüküm süren Khmer Krallığı döneminde inşa edilmiş ve 1992 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta.

Bu yazı en ucuz uçak bileti adresi Biletmar tarafından hazırlanmıştır.

 

 

 

 

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM