• İstanbul`da Denize Girilecek Alanlar

  İstanbul`da Denize Girilecek Alanlar

  İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı plajlarda deniz sezonu 15 Haziran’dan itibariyle resmen açılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü’nün ....

  İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı plajlarda deniz sezonu 15 Haziran’dan itibariyle resmen açılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü’nün plaj hizmeti verdiği 10 ayrı noktada deniz suyu analiz çalışmalarını tamamladı. Yaptığı deniz suyu analiz çalışması sonuçlarına göre, Doğu Çiroz ve Batı Çiroz dışında diğer noktalarda enterobakter değerler normalin altında çıktı.

  İstanbul’da 89 yüzme alanı var

  Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’nce yapılan, deniz suyu analiz çalışmalarına göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetki sınırları içerisinde kalan alanlarda, vatandaşların yoğun olarak kullandığı halka açık veya özel 89 adet yüzme alanı ve plaj bulunuyor.  Belirlenen noktaların 10 tanesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli düzenleme ve tedbirler alınarak plaj hizmeti veriliyor.

  İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji-Biyoteknoloji ve Genetik Araştırmalar Merkezi’nde yaptırılan Mayıs sonu deniz suyu analiz sonuçlarına göre, Büyükşehir’in halkın hizmetine sunduğu bu plajlardan Doğu ve Batı Çiroz hariç bütün plajların “enterobakter” değerleri zorunlu değerlerin çok altında çıktı. Çiroz’daki ölçümlerin o bölgenin anlık değeri olduğunu belirten Büyükşehir yetkilileri, bölgenin daha önceki ölçümlerde sürekli temiz çıktığını ve yeni ölçümlerin normal çıkması durumunda, plaj denize girilebileceğini anlatan mavi bayrak asılacağını kaydettiler.

  Bayraklara Dikkat…

  Büyükşehir Belediyesi, denize girilen 89 ayrı noktada yıl boyu iki haftada bir, deniz sezonu boyunca da haftada iki gün numune alarak analiz yapıyor. 15 Haziran tarihine kadar plajlarda kırmızı bayrakların asılı olacağını belirten Büyükşehir yetkilileri, mavi bayrakların asılmasıyla birlikte kendilerine bütün plajların resmi olarak sezonu açacağını kaydettiler.

  İl Sağlık Müdürlüğü de temizliği teyit etti…

  Öte yandan, İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nce il sınırları dahilinde belirlenen 83 ayrı yüzme noktada deniz suyu izleme çalışmalarına 20 Mayıs tarihinden itibaren başlayan İstanbul Sağlık Müdürlüğü, yüzme sezonu olarak belirlenen 01 Haziran ile 15 Eylül tarihleri arasında 15 günde bir numune alımı yapıyor. Halk Sağlığı Laboratuarları’nda toplam koliform, fekal koliform ve fekal Sstreptokok parametreleri yönünden incelemeleri yapılan deniz sularının 67’sinin iyi kalitede, 17’sinin de yeterli kalitede olduğu tespit edildi.

  Numune alma çalışmalarında numune alım noktasında spot olarak; hava sıcaklığı, su sıcaklığı, suyun bulanıklığı, su yüzeyinde köpük durumu,  su üzerinde mineral yağ görüntüsü olup olmadığı, su yüzeyinde başka renk ve maddeler görünüp görünmediği, fenol kokusu, hava durumu gibi kriterlere bakarak ölçüm yapılıyor.
   
  İstanbul’da hizmet verecek plajlar ve özellikleri şunlar:

  Avrupa Yakasındaki plajlar:


  -Florya Plajı 
  600 m. boyunca sahil dolgusu ve düzenlemesi, 800 metrelik plaj alanı, 288 adet emanet dolabı, 180 adet kabin, 24 adet duş ve 2 adet çocuk oyun alanı, 250 araçlık açık otopark, 4 adet cankurtarma kulesi, 30 adet WC kabini, 2 adet özürlü tuvaleti, 2 adet tam otomatik prefabrik havuz, 1000 şezlong ve 1000 şemsiye bulunuyor. 

  -Menekşe Plajı (Küçükçekmece Gölü Yanı):
  650 m. uzunluğunda sahil bandı, ahşap giyinme-soyunma odaları,
  duşlar, büfe, WC’ler, 300 araç kapasiteli otopark mevcut.

  -Güneş Plajı (Güneş Motellerin Arkası)
  600 m. uzunluğunda sahil bandı mevcut. Giyinme-soyunma odaları, duşlar, büfe, WC’ler bulunuyor. 

  -Çiroz Plajı (Yeşilköy):
  Plaj iki bölümden oluşuyor ve iki koy şeklinde. Plaj toplam 660 metre uzunluğunda, 2 adet cankurtaran kulesi, 3 adet seyyar büfe, 80 adet soyunma kabini, 24 adet duş, 20 adet tuvalet kabini, 500 şezlong ve 500 şemsiye, 6 cankurtaran bulunacak.
   
  -Durusu Karaburun Plajı
  5 kilometre uzunluğunda sahili bulunuyor. 

  -Çanta, Selimpaşa, Kumburgaz, Silivri Plajları’nda Büyükşehir Belediyesi sadece cankurtaran hizmeti verecek.

  Anadolu Avrupa Yakasındaki plajlar

  -Kadıköy-Caddebostan (1,2,3) Plajları:
  Burada yaklaşık 950 m. uzunluğunda 3 adet plaj mevcut. Plajlarda 1000 adet şezlong, 1000 adet şemsiye,  40 soyunma kabini, 5 duş alanı, 3 cankurtaran kulesi mevcut.

  -Beykoz (Küçüksu) Plajı: 
  200 şezlong ve 170 şemsiye
  300 kişiye denize girme ve güneşlenme olanağı sunulmaktadır.

  -Şile Plajı(Ağlayankaya-Uzunkum-Ayazma-Sofular)
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu plajlarda sadece cankurtaran hizmeti verecek. Bu plajlarda, her 300 metrede bir Cankurtaran Kulesi olacak ve her kulede 2 cankurtaran hizmet verecek. Aynı zamanda her plajda, 1 doktor ve 1 ambulans tıbbi teknisyeninin bulunduğu ambulanslar hazır bulunacak

  Haber Yorumunuz Nedir?

  okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız
  Kaynak:

  İBB

  21426

  • Maral Büyüksaraç Emin Adımlarla İlerliyor
  • Videolardan Fotoğraf Çıkartan iOS Uygulaması: Vhoto (Video)
  • Gerçek Zamanlı Sosyal Anket Uygulaması: Polar
  • Vine`ın Web Sürümü Artık Daha Kullanışlı
  • Google Drive iOS`a Şifreleme Özelliği Geldi
  • Amazon`un Akıllı Telefonu Görüntülendi
  • Türkiye`deki Android Geliştiricileri Google Play`den Satış Yapabilecek
  • Efsane Kaykay Oyunu Tony Hawk, Mobile Geliyor (Video)
  • Porsche`dan Mobil Uygulama: GTS Routes
  • Eğlenceli Beceri Oyunu: Mr Flap (Video)
  • Katlanabilir Akıllı Telefon Projesi: PaperFold (Video)
  • Sahte Facebook Uygulamalarına Dikkat
  • Google Drive`dan Doküman Düzenleme Özelliği Kaldırıldı
  • Samsung, Yeni Galaxy Tab4 Serisini Piyasaya Sunuyor
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

  Bağlantılı Haberler

  Diğer Yaşam Haberleri

 • Sömestr tatilinde yöresel lezzetler deneyin
  Anne&babalar hafta içi yoğun çalışarak iş yerinde zaman geçirirken, çocuklar da okulda oluyor. Uzmanlara göre okul zamanları özellikle çalışan anne babalar büyük koşuşturmaca içinde oldukları için, sosyal aktivitelere ve yemek öğünlerine daha az zaman
 • Beyaz Peynirin kalitesi nasıl anlaşılır?
  Türkiye'de yılda kişi başına 5 kg peynir tüketiliyor ve maalesef bu oran dünya ortalamasının oldukça altında. Dünyaya baktığımız zaman ise, yılda kişi başına düşen peynir tüketimi ABD'de 17 kilogram, Yunanistan'da ise 25 kilogram olarak göze çarpıyor.
 • Yılbaşında Fırında Hindi Nasıl Pişirilir ?
  Hindi dünyada sık tüketilen bir et çeşitidir ve çok fazla pişirme yöntemine sahiptir. Biz sizlere en kolay yöntemi anlatacağız.
 • Tatil ve otel seçerken nelere dikkat edilmeli?
  Yeni yılın yaklaşması ile beraber pek çok insan tatil planı yapmaya başladı. Tatil ve otel seçerken, havayolu, ekstra turlar ve otel kalitesine dikkat edilmeden alınan turlara başta düşük ücret ödeyip, ekstra turlar ve merkeze uzak otel sebebiyle sonradan
 • KADIKÖY'DE ORGANİZE DİLENCİLİK
 • Mescid-i Aksa'da gerginlik
  İsrail askerleri cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa'da gösteri düzenleyen Filistinlilere ses bombası ve göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik mermilerle müdahale etti.
 • Lionel Messi ve Kobe Bryant THY Reklamında
  Türk Hava Yolları geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da reklam yüzü olarak futbol ve basketbolun en büyük yıldızları Lionel Messi ve Kobe Bryant ile yola devam etti. İki yıldız ile çekilen reklam filmi ve yeni sloganların tanıtımı yapıldı.
 • Genç İşadamları Kongresine Bu Yıl 50 Farklı Ülkeden 1.500 İşadamı Katılıyor
  Bu yıl dördüncüsünü düzenlenecek olan 'İş Dünyasında Rızk ve Risk İkilemi' temalı Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'ne 1500 yabancı ...
 • Evliliklerin en büyük kabusu: Facebook
  Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Özsoy, 7 sene önce olmayan sosyal medyanın bugün 5 boşanmadan 4?ünün sebebi olduğunu söyledi.
 • Gündemdeki diğer haberi oku

  »