Kendi Yazdığı Kodla Kendi Şirketini Sildi! - Haber34
USD
5,3883
EURO
6,1044
ALTIN
215,3052

Kendi Yazdığı Kodla Kendi Şirketini Sildi!

Sonunda bu da oldu! İngiliz Marco Marsala, kendi yaptığı şirket verilerini tek bir işlemle yanlışıkla sildi. İşin en kötü boyutu ise silinen verilerin bir daha asla geri gelmeyecek olmasıydı. Olay geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yaşandı. Serverfault isimli forum sitesi üzerinde açtığı bir konu başlığı ile yardım dileyen Marco, beş karakterli bir kod sebebiyle tüm şirket verilerini […]

Kendi Yazdığı Kodla Kendi Şirketini Sildi!

Sonunda bu da oldu! İngiliz Marco Marsala, kendi yaptığı şirket verilerini tek bir işlemle yanlışıkla sildi. İşin en kötü boyutu ise silinen verilerin bir daha asla geri gelmeyecek olmasıydı.

Olay geçtiğimiz günlerde İngiltere’de yaşandı. Serverfault isimli forum sitesi üzerinde açtığı bir konu başlığı ile yardım dileyen Marco, beş karakterli bir kod sebebiyle tüm şirket verilerini kendi elleriyle tek seferde sildiğini itiraf etti.

En başında olayı hacklenme durumu sandığını belirten Marco, gerçekleri olaydan kısa bir süre sonra fark ettiğini ifade etti.

Sunucularına yanlışlıka “rm-rf” komut talimatını girdiğini söyleyen Marco Marsala, yedek verilerinin dahil olmak üzere bütün verileri kendi elleriyle sildiğini açıkladı. Girdiği komutun beş karakter uzunluğunda olduğunu fakat bu komutun büyük bir anlam ifade ettiğini fark edemeyen genç girişimci “rm” kısmını Remove (kaldır) şeklinde yorumladığı oysa bu kısımda yer alan “r” harfinin bulunduğu dizeyi ifade ettiğini anlamıştı.

“r” komutunun ardından büyük tehlikenin farkına varamayan Marco, “f” komutunu da sisteme girdiği anda kendi sunucusunu sildiğini bir anlık dalgınlığı ile unuttu!

Bütün verilerinin silindiğini şaşkınlıkla izleyen Marco, profesyonel hizmetler veren veri kurtarma şirketlerine gitmekten başka çareyi kendisinde bulamadı.

Onbinlerce pound kaybettiğini ifade eden girişimci Marco, şirketine sunucularıyla ilgilenecek profesyonel deneyimde birisini işe alacağını da sözlerine ekledi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM