Kredi Notunun İndirilmesi Türkiye Ekonomisini Zora Sokabilir - Haber34
USD
5,6340
EURO
6,4071
ALTIN
223,3858

Kredi Notunun İndirilmesi Türkiye Ekonomisini Zora Sokabilir

Kredi Notunun İndirilmesi Türkiye Ekonomisini Zora Sokabilir   Türkiye, kredi notunun yatırım yapılamaz seviyesine çekilmesi ertesinde çok büyük bir tepki vermişti fakat daha önce sahip olduğu güçlü ekonomi -yapılmayı bekleyen reformlar, hız kesen büyüme ve 15 Temmuz girişimi sonrasında artan hukuk ihlalleri endişeleri dolayısıyla- gerçekten de risk altında olabilir.   Güçlü bir büyeme, finansal krizin […]

Kredi Notunun İndirilmesi Türkiye Ekonomisini Zora Sokabilir

Kredi Notunun İndirilmesi Türkiye Ekonomisini Zora Sokabilir

 

Türkiye, kredi notunun yatırım yapılamaz seviyesine çekilmesi ertesinde çok büyük bir tepki vermişti fakat daha önce sahip olduğu güçlü ekonomi -yapılmayı bekleyen reformlar, hız kesen büyüme ve 15 Temmuz girişimi sonrasında artan hukuk ihlalleri endişeleri dolayısıyla- gerçekten de risk altında olabilir.

 

Güçlü bir büyeme, finansal krizin etkilerinin küresel bazda hissedildiği bir dönemde, 2002 yılında, AKP’yi iktidara taşıyan Recep Tayyip Erdoğan’ın en önemli başarısı ve kozu olmuştur. Ülkenin bir üretim merkezine dönüşmesi ve zaman içerisinde artan gelirler pek çok gelişmekte olan ülkenin hayallerini süslemektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirenler bile ülkenin 2015 yılında %4 oranında büyümesini ciddi bir başarı olarak değerlendirmektedir.

 

Fakat Moody’s kredi derecelendirme kuruluşunun bir süre önce ekonomik göstergelerdeki gerilemeyi bahane göstererek (endüstriyel üretimin Temmuz ayında azalması ve ilk çeyrekteki %4.7 büyüme hızının ikinci çeyrekte %3.1 seviyesine gerilemesi) not kırması büyük bir sürpriz olmuştur.

 

Moody’s tarafından yapılan değişiklik (ülkenin kredi notunun Ba1 seviyesine indirilmesi) ülkenin borçlarını ödemekte zorlanacağı, iflas tehlikesi, anlamına gelmektedir. Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan birisi olan Standard and Poor’s da daha önce yaptığı değişiklikle aynı yönde görüş bildirmişti – şu anda sadece Fitch ülkeyi yatırım yapılabilir statüsünde tutmaktadır.

 

Moody’s, kararına yönelik açıklamalarda ülke bütçesindeki büyük açığın, uzun zamandır süregelen sorunların ve GSYH’nin %26’sına tekabül eden dış borçlarının etkili olduğunu vurgulamaktadır. Kuruluş, başarısız darbe girşimi ertesinde on binlerce insanın gözaltına alınması veya işten çıkarılması konusuna da değinmektedir. Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş kredi derecelendirme kuruluşunun bu değerlendirmesini taraflı ve siyasi bir karar olduğunu söylemiştir.

 

Bazı ekonomistlere göre Türkiye ekonomisinin güçlü bir genişleme hızı yakalayabilmesi için yasaların doğru bir şekilde uygulanması ve dış politikaların ülke çıkarlarına göre ayarlanması gerekmektedir. Ülkedeki olağanüstü hal durumu ve hukukun düzgün işlememesi uzun vadede insanların yatırım yapma isteklerini erozyona uğratabilir.

 

Hükümet için sorun teşkil eden bir diğer konu ise GSYH’nin %4.4’ünü oluşturan turizm gelirlerindeki düşüştür. Terör saldırıları ve Rusya ile yaşanan sorunlar bu sektörü bir dönem dar boğaza sokmuştu. Türkiye ekonomisi büyük bir potansiyele sahiptir fakat politik acıların geride bırakılması ve destekleyici uygulamalara hız verilmesi şarttır.

 

 


FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM