Merkel'den mülteci görüşmeleri ile ilgili açıklama - Haber34
USD
5,3582
EURO
6,0681
ALTIN
214,3023

Merkel’den mülteci görüşmeleri ile ilgili açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Türkiye hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Merkel’den mülteci görüşmeleri ile ilgili açıklama

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi için Türkiye’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Meseberg Sarayı’ndaki Bakanlar Kurul Toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Mültecilerle ilgili Türkiye-Avrupa Birliği arasındaki anlaşma konusunda konuşan Merkel, “Her iki tarafta da görüşme isteği görüyorum. Benim izlenimim bu yönde. Bu nedenle endişeli değilim. Sadece sorunların giderilmesi için zamana ihtiyacımız var. Biz Alman tarafı olarak anlaşmalarımıza bağlı kalacağız” ifadelerini kullandı.

Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ise Yunanistan’ın “Türkiye güvenli değil” görüşüne dair yorumlarda bulundu. Maiziere, “Türkiye’nin güvenli bir ülke olup olmadığı konusunda AB bir karar süreci içerisinde bulunuyor. Alman hükümetinin bunu öneren bir yasa tasarısı mevcut değil. Bu konuda karar verme yetkisi AB’de. Ancak Alman hükümeti böyle bir statüyü destekliyor. Bu görüşümüz Yunanistan hükümeti ve Yunanistan Başbakanı tarafından paylaşılıyor. Sığınmacılardan sorumlu bakan tarafından da. İsteyen Türkiye’de yaşanan birçok şeyi eleştirebilir. Ancak Türkiye’nin olağanüstü bir şekilde 2 buçuk milyon ya da 3 milyon sığınmacıyı kabul etmiş olması takdir edilmeli ve eleştirilmemelidir. Birçok haber doğru değil. Her halükarda, Alman hükümeti bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle de Avrupa ülkelerinin bu konuda hızlı bir şekilde karar vermesini istiyoruz” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM