Mozaiğin sırrı çözülüyor - Haber34
USD
5,6447
EURO
6,4374
ALTIN
223,6939

Mozaiğin sırrı çözülüyor

Arkeoloji dalı için bir cennet olan Türkiye’nin her bölgesinden yeni buluntular çıkmaya devam ediyor. Son olarak Hatay’da bulunan ve sosyal medyada paylaşım rekorları kıran üzerinde “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazdığı iddia edilen mozaikle ilgili uzmanlardan yeni açıklamalar geldi. Önemli tarihçi Murat Bardakçı konu ile alakalı yazdığı köşe yazısında mozaiğin üstünde söylendiği gibi “Neşeli ol, hayatını […]

Mozaiğin sırrı çözülüyor

Arkeoloji dalı için bir cennet olan Türkiye’nin her bölgesinden yeni buluntular çıkmaya devam ediyor. Son olarak Hatay’da bulunan ve sosyal medyada paylaşım rekorları kıran üzerinde “Neşeli ol, hayatını yaşa” yazdığı iddia edilen mozaikle ilgili uzmanlardan yeni açıklamalar geldi.

Önemli tarihçi Murat Bardakçı konu ile alakalı yazdığı köşe yazısında mozaiğin üstünde söylendiği gibi “Neşeli ol, hayatını yaşa” değil, “Acele ile yediğin yemeğin zevkini ölüm ile alırsın” yazdığını belirtti.

Arkeoloji gruplarında bu mozaiğin aslında üç parçadan oluştuğu, cümlelerin birbiri ile bağlantılı olduğu fakat üçüncü parçanın bazı bölgelerine zarar geldiği için yanlış anlaşılma olduğu konuşuldu. Bu mozaiğin ise bir aşevi tarzında bir yerde bulunduğu tahmin ediliyor.

fft99_mf6917729

 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM