MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİNE BAŞARI SIRALAMASI - Haber34
USD
5,3582
EURO
6,0681
ALTIN
214,3023

MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİNE BAŞARI SIRALAMASI

Yök Başkanı Yekta Saraç, bütünleme sınavı konusunun tamamen üniversitelerin kararına bıraktıklarını açıkladı. Saraç mühendislik fakültelerine de başarı sıralaması getirildiğini sözlerine ekledi. Yüksek Öğretim KuruluK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı Masası’nda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Yök Başkanı Yekta Saraç’ın en çarpıcı açıklaması, üniversitelerdeki bütünleme sınavlarıyla alakalı oldu. “Yeni bir yetki devrini de burada açıklayabilirim” […]

MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİNE BAŞARI SIRALAMASI

yok-bakanı-yekta-saraç

Yök Başkanı Yekta Saraç, bütünleme sınavı konusunun tamamen üniversitelerin kararına bıraktıklarını açıkladı. Saraç mühendislik fakültelerine de başarı sıralaması getirildiğini sözlerine ekledi.

Yüksek Öğretim KuruluK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı Masası’nda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Yök Başkanı Yekta Saraç’ın en çarpıcı açıklaması, üniversitelerdeki bütünleme sınavlarıyla alakalı oldu.

“Yeni bir yetki devrini de burada açıklayabilirim” diyen Yök Başkanı şunları kaydetti: İlk olarak bahar dönemindeki yatay geçiş kontenjanları ile ilgili kararı üniversitelere bıraktık. Tüm yüksek öğretim sistemini ilgilendiren bir bütünleme sınavı var. Yeni bir yetki devrini de burada açıklayabilirim. Üniversitelerimiz, bütünleme sınavlarına ilişkin birtakım endişelerini ve rahatsızlıklarını, sıkıntılarını

ifade ettiler. Biz bugünden itibaren yükseköğretim kurumlarımıza, öğrencilere eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce bildirmeleri şartıyla bütünleme sınavlarını yapıp yapmama konusunda yetki devrediyoruz. Bu çok önemli yapısal bir değişikliği de getirecek peşi sıra. Bunun da devamı gelecek.”

“PEDAGOLOJİK FORMASYON KARŞITI DEĞİLİZ”

Çalışma içerisinde oldukları Pedagojik formasyonla ilgili ise şunları söyleyen Saraç, “Burada çok ince bir mesele var; Sürekli devletin bütün kurumları ve bütün kamuoyu istihdam odaklı bir yaklaşım sergilenmesini istiyor. Bu arada da pedagojik formasyon veyahut lisans tamamlamaları gibi birtakım hususlar ortaya çıkıyor. Biz bunları, taleplerle bu gerçeklikleri bir yerde telif etme durumundayız” dedi.

Pedagojik formasyonla ilgili geçen yıllarda kontenjanlar verildiğine değinen Saraç, şöyle konuştu:

“Bugünlerde de pedagojik formasyonla ilgili bir çalışma yürütmekteyiz. Tabi ülkenin ihtiyaçları ve gerçeklerini de göz önünde bulundurarak öğretmen ihtiyacının olduğu yerlere ağırlık vererek, bir formüle varacağımızı düşünüyoruz.Bu konu ile ilgili belirli kararları önümüzdeki günlerde verebiliriz. Amacımız umut tacirliği yapmak değil. Gerçekçi olup, populist yaklaşımlar içerisinde olmak istemiyoruz. Pedagojik formasyona prensip olarak karşı olmadıklarını vurgulayan Saraç, “Milli Eğitim’in iş gücü planlamasına da dikkat etmek zorundayız. Gelecek genel kurulların ilkinde veya ikincisinde bu formasyonla ilgili hangi alanlarda ne kadar verileceği konusunda bir açıklama yapacağız” şekilde konuştu.

MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİNE BAŞARI SIRALAMASI

YÖK Başkanı Yekta Saraç, mühendislik fakültelerine başarı sıralaması getirdiklerini açıkladı. “İlk 240 bine girenler mühendislik seçebilecek” diyen Saraç, ziraat ile su ve orman işlerinde sınırlama olmayacağını sözlerine ekledi.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM