Nasıl ve Ne Zaman Su İçilmeli? - Haber34
USD
5,3628
EURO
6,0818
ALTIN
214,6329

Nasıl ve Ne Zaman Su İçilmeli?

Çocukluğumuzdan beri suyun ne kadar faydalı olduğu, böbrekleri çalıştırdığı ve günlük ortalama 1 litre su içmemiz gerektiği söylenmiştir. Peki bu yapılan açıklamalar ne kadar doğru ? Gerçekten suyun yararı var mı ? Su vücudumuza nasıl yarar sağlıyor ? Bunların hepsini sizin için hazırladığımız makalemizde öğreneceğiz. Kahvaltıdan Önce Kesinlikle Gereklidir Uzmanların yaptığı açıklamaya göre kahvaltıdan önce […]

Nasıl ve Ne Zaman Su İçilmeli?

Çocukluğumuzdan beri suyun ne kadar faydalı olduğu, böbrekleri çalıştırdığı ve günlük ortalama 1 litre su içmemiz gerektiği söylenmiştir. Peki bu yapılan açıklamalar ne kadar doğru ? Gerçekten suyun yararı var mı ? Su vücudumuza nasıl yarar sağlıyor ? Bunların hepsini sizin için hazırladığımız makalemizde öğreneceğiz.

Kahvaltıdan Önce Kesinlikle Gereklidir

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre kahvaltıdan önce 1 veya 2 bardak su içmek kesinlikle gereklidir. Kahvaltıdan önce içilen su sindirim yollarında birikmiş toksinleri temizler ve organlarınızı çalışmaya başlamaları için uyarır. Sağlıklı yaşam için suyun her gün düzenli olarak tüketilmesine dikkat çeken uzmanlar, kahve içmek yerine sabah kalktığımızda kahvaltıdan önce 1 bardak suyun daha yararlı olduğunu söylemektedirler.

Suyun bir diğer yararı ise limonla karıştırıldığında mükemmel bir ilaç haline gelmesidir. Eğer içtiğiniz suyu limonlar birlikte tüketirseniz, bağırsaklarınız harekete geçiyor ve kabızlık gibi sorunlar ile bir daha asla uğraşmıyorsunuz. Eğer ödem gibi şikayetleriniz de varsa, çözümlerden biri yine su içmekten geçiyor. Eğer uyandığınızda yüzünüzün veya gözünüzün şiş olduğunu görüyorsanız, bunun sebeplerinden bir tanesi de böbreklerinizdir. Güne 1 bardak su ile başlayarak böbreklerinizin çalışmasını sağlayabilir, ödemler ile de en sağlıklı yoldan savaşabilirsiniz.

Aç mısınız, susuz mu?

Bazen vücudumuz bize çok net sinyaller gönderir. Fakat biz vücudumuzun sözünü dinlememekte ısrar ederiz. Mesela kendinizi aç hissettiğinizde, aslında susuz olduğunuzu biliyor musunuz ? Uzmanların önerilerinden biri de eğer açlık hissediyorsanız önce 1 bardak su için. Eğer açlık hissiniz kapanmaz ise, yemek yiyebilirsiniz. Eğer açlığınız hissinin kaybolduğunu fark ederseniz, vücudunuzun size oyun oynadığını görecek ve şaşıracaksınız.

Daha az yemek için yemeklerden yarım saat önce

Günümüzde çoğu insanın kilo problemi olduğunu hatta bir çok hastalıkla da kilo yüzünden uğraştığı bilinmektedir. Eğer sizde fazla yemek istemiyorsanız, yemeklerden yarım saat önce yine vücudunuza su takviyesi yaparsanız, vücudunuz sizi susuz kalmaktan koruyacak ve daha çok yeme isteğiniz kaybolmuş olacaktır.

Yemek yerken fazla su içmeyin

Makalemizde hep su içmek gerektiğini okudunuz, fakat içmememiz gereken yerlerden biri de yemek sırasındadır. Yemek yerken asla su içmemek gerekir, yemek sırasında vücudumuz gelen besinleri sindirmek için bir takım salgılar salgılar. Bu salgılar su ile etkileşime geçerse sindirim sistemimize zarar verebilir. Bunun için uzmanlar yemek yerken su içmememiz gerektiğini söylüyor ve bizi uyarıyorlar.

Yatmadan önce bir bardak

Güne su ile başlamak kadar doğal ve güzel birşey olamaz. Tabi güne su ile başladık ve yatarken ise su ile sonlandırmamız gerekiyor. Yatmadan yarım saat önce su içmek vücudun artık dinlenmeye geçtiğini ve uyku vaktinin geldiğini söyler. Yatmadan önce ılık bir su veya bitki çayı, yapılacak en güzel şeylerden biri olarak değerlendirilir.

Bu tavsiyelerimiz sağlıklı insanlar içindir. Eğer tuvalet probleminiz varsa veya bu tavsiyelerden sonra idrar kaçırma probleminiz oluyorsa bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Ayrıca çocukların da denememesi gerekiyor.

su-limon

Tek seferde çok miktarda su içmeyin

Herşeyde olduğu gibi suyun da fazlası zararlıdır. Gün içinde aralıklarla az miktarda su alınması önerilir. Tek seferde koca şişeyi kafaya dikmek sizin sağlığınıza iyi gelmeyeceği gibi kötü sonuçların da olmasına neden olabilir.

waterzsoltika

Eğer su içmek zor geliyorsa…

Pek çok insana su içmek zor gelebilir. Bunun da basit yöntemleri elbette ki olacaktır. Bizim önerebileceğimiz bazı alternatifler suya şeker eklemek veya ılık suya taze limon suyu sıkmak olacaktır. Tabi bunları siz kendinizin damak tadına göre değiştirebilir, böylelikle su içmeyi daha zevkli hale getirebilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM