• Öğretmen Ataması Sonuçları Belli Oldu

  Öğretmen Ataması Sonuçları Belli Oldu

  4.786 yeni sözleşmeli görev yapacak öğretmenin, görev yerleri belli oldu. 2008 Öğretmen Atama Sonuçları

  Milli Eğitim bakanlığı`na  bağlı resmî eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacını karşılamak üzere 2008-1 Öğretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kılavuzu hükümleri çerçevesinde 11-21 Şubat 2008
  tarihleri arasında alınan başvurulara dayalı olarak gerekli şartları taşıyanlardan ilk atama
  biçimiyle 4.786 kadrolu öğretmen ataması bugün yapıldı

  2008 Öğretmen Atama Sonuçları 

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bugün yapılan atamaların dışında bu yıl toplam 25 bin öğretmen daha atanacağını bildirdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2 bin 377`si sözleşmeli toplam 7 bin 159 öğretmen atadı.
  Atamalar dolayısıyla MEB Başöğretmen Salonunda tören düzenlendi. Törende konuşan Çelik, bugün 2008 yılının ilk öğretmen atamasının yapılacağını kaydetti. 2008 yılında toplam 30 bin öğretmen atanmasının planlandığını belirten Çelik, bugünkü atamaların dışında Ağustos ve daha sonraki aylarda 25 bin öğretmen daha atanacağını, bu öğretmenlerden 15 bininin kadrolu, 10 bininin de sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirileceğini ifade etti.

  Türkiye`deki öğretmen ihtiyacı konusunda "bazı kesimlerin meseleyi farklı yönlere çektiklerini" söyleyen Çelik, bu alanın dinamik bir alan olduğunu belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen ihtiyacı bitmez, öğretmen ataması süreci bitmez ve her yıl öğretmen ataması yapılmaya devam eder" dedi.

  Okul öncesi eğitimde okullaşma oranının şu anda yüzde 25 civarında olduğunu, bu rakamı yüzde 50`ye çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Çelik, okul öncesi eğitimde öğrenci sayısı arttıkça öğretmen ihtiyacının da doğal olarak artacağını söyledi.
   
  MEB`in branşlar arasında ayırım yapmadığını, hangi alanda daha fazla ihtiyaç varsa bu doğrultuda atama yapıldığını vurgulayan Çelik, "Örneğin felsefe, lisede sözele devam eden öğrencilerin dersi. Dolayısıyla ders saati az ve öğretmen ihtiyacı da az. Türkçe dersinde ihtiyaç daha fazla, Türk Dili ve Edebiyatında daha az. Bir derse daha az, diğerine daha çok önem verilmesi gibi kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığının bir tavrı yoktur, olamaz. Bu, bilimsel de değildir" dedi.
  Atama bekleyen adayları da anladığını ifade eden Çelik, "Haklı olarak ateş düştüğü yeri yakar. Beden eğitimi öğretmenlerine sorsanız, bu 5 bin kadronun hepsine beden eğitimcileri atamalısınız. Müzik öğretmenlerine sorsanız, müzik öğretmeni atanmasını isteyecekler. Ancak her branştan ihtiyacımız kadar öğretmen atıyoruz" dedi.

  Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin de kadroya geçmek için başvurduklarını, bu öğretmenlerin eğitim-öğretimin aksamaması için bulundukları okula atanmayı tercih edebildiklerini kaydetti. Çelik, "Sözleşmeli öğretmen meselesi Türkiye`de artık oturmuştur" dedi.
  Göreve yeni başlayan öğretmenlere de seslenen Çelik, zorluklar karşısında yılmadan gayretle çalışmalarını istedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Remzi Kaya da 4 bin 786 kadroya atama yapılacağını, kadroya geçmek için başvuran sözleşmelilerin yerine de sözleşmeli personel görevlendirileceğini belirterek, atamalar için 41 bin 580 kişinin başvurduğunu, bunlardan 40 bin 317`sinin başvurusunun onaylandığını kaydetti. Kaya, atanan öğretmenlerin, tebligat beklemeden yarından itibaren görevlerine başlayabileceklerini bildirdi.

  Öğretmenlere yönelik çalışmalarına değinen Kaya, başvuruların, hiçbir belge istenmeden internet ortamında gerçekleştirilmesine ilişkin çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
  Konuşmaların ardından Çelik, bilgisayar kurasıyla atamaları başlattı. Kurada, 2 bin 377`si sözleşmeli toplam 7 bin 159 öğretmen atandı. Atama sonuçları, "http://personel.meb.gov.tr" internet adresinden öğrenilebilecek.

  -ÖĞRETMEN ADAYININ PROTESTOSU-

  Öte yandan, Çelik`in konuşmasının öğretmen ihtiyacı ile ilgili bölümünde salonda bulunan Özge Askan isimli dershanede matematik öğretmenliği yaptığını söyleyen bir kişi, "İhtiyaç olmadığı için mi atamalar yapılmıyor? 165 bin öğretmen açığı var" diyerek tepki gösterdi.

  "Buraya propaganda mı yapmaya geldiniz?" karşılığını veren Çelik, konuşmasına devam etti. Çelik`in konuşmasının ilerleyen bölümünde aynı kişinin "7 sözleşmeli öğretmenin intihar ettiğini biliyor musunuz?" sözleri üzerine Çelik, "Siz provokatör müsünüz?" diyerek, görevlilerden kendisini dışarı çıkarmalarını istedi. Bunun üzerine güvenlik elemanları Özge Askan`ı dışarı çıkardılar. Özge Askan, daha sonra Çankaya Karakoluna gönderildi

  Haber Yorumunuz Nedir?

  okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız
  Kaynak:

  10870

  • Swarm Windows Phone`a Geliyor
  • Google Play`e `Çevrimdışı Oyunlar` Bölümü Eklendi
  • LINE`dan Ücretsiz Hareketli Bayram Sticker`ları (Video)
  • Mac OS X Yosemite Beta Kurulumu Nasıl Yapılır? (Video)
  • Gmail, Drive ile Daha Aktif Çalışacak
  • Pegasus, iPad Uygulamasını Yayınladı
  • WWF Together ile Doğal Yaşamı Tanıyın (Video)
  • Mac OS X Yosemite Beta Bugün Yayınlanıyor
  • Chrome Beta Materyal Tasarıma Geçti
  • Gelişmiş Takvim Uygulaması Fantastical 2 Güncellendi
  • Beatbuddy: Tale of the Guardians ilk Oynanış Videosu
  • Google Glass için Milliyet Haber Uygulaması Yayınlandı
  • Angry Birds Stella Tanıtım Videosu Yayınlandı
  • HTC Telefonlar için Klavye Uygulaması: HTC Sense Input
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

  Bağlantılı Haberler

  Diğer Eğitim Haberleri

 • Dershanelere alternatif yeni bir sistem sunuluyor
  Dershaneleri kapatan ve Milli Eğitim Bakanlığı?nın merkez ve taşra teşkilatında on binlerce yöneticinin görevlerine son veren düzenleme, Meclis'ten geçti.
 • Seçtiğiniz okulun eğitim modeline dikkat ediyor musunuz?
  Globalleşen dünyamızın rekabetçi koşullarına uyumlu bir birey olabilmek eğitimin çocukluktan itibaren başlaması gerektiği konusunda başka anne-babalar ve eğitim uzmanları olmak üzere herkes hem fikir.
 • Kariyer fuarları şirketlerin mülakat alanı oldu
  Üniversitelerin düzenlediği kariyer fuarları öğrenciler için fırsata dönüştü.
 • Geleceğin mesleği: Denetim Uzmanlığı
  Türkiye'nin geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yabancı yatırımlar açısından hareketli bir dönem yaşaması en çok muhasebe ve denetim alanlarının hızlı dönüşmesine neden oldu.
 • Geleceğin mesleği: Denetim Uzmanlığı
  Türkiye'nin geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yabancı yatırımlar açısından hareketli bir dönem yaşaması en çok muhasebe ve denetim alanlarının hızlı dönüşmesine neden oldu. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) , Uluslararası Denetim ve Değerleme
 • Vizyon Koleji teknoloji konseptli ilk kampüsünü Esenyurt'da açıyor!
  Beylikdüzü ve Esenyurt bölgesine teknolojik eğitim konseptiyle heyecan verici bir kolej kampüsü açılıyor !
 • Ygs öncesi sınav stratejileri
  Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 23 Mart 2014 Pazar Günü 81 ilde eşzamanlı uygulanacak. Bu yıl sınava başvuru yapan aday sayısı 2 milyon 7 bin 659 ile rekor bir seviyeye ulaştı.
 • Yılın en iyi üniversite yarışmasında genç aşçılar yarıştı
  2 bin aşçının 52 kategoride yarıştığı festivalde ?Yılın En İyi Üniversite Yarışması?nın şampiyonu, 3 altın madalya ile Kapadokya Meslek Yüksekokulu oldu.
 • Yeditepe Üniversitesi ve Vodafone Mobil İşbirliği
  Dünyanın en büyük GSM operatörlerinden Vodafone ile Türkiye'nin en büyük vakıf üniversitesi olan Yeditepe Üniversitesi, ülkemizde ilk kez hayata geçirilen bir işbirliğine imza attı. Mobil iletişim uzmanı ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görev
 • Gündemdeki diğer haberi oku

  »