'Rus Çiftçisi Daha Çok Etkilenir' - Haber34
USD
5,3507
EURO
6,1004
ALTIN
214,3859

‘Rus Çiftçisi Daha Çok Etkilenir’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Rusya arasında Salı günü Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının düşürülmesiyle gerilen ilişkilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Faruk Çelik, iki ülke arasında sadece ekonomik değil sosyal ve kültürel alanda da bağlar olduğunu belirterek, uçağın düşürülürken hangi millete ait olduğunun bilinmediğini vurguladı. Çelik, her ülkenin kendi güvenliğini sağlamasının zorunlu olduğunu ve yaşanan […]

‘Rus Çiftçisi Daha Çok Etkilenir’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Rusya arasında Salı günü Suriye sınırında bir Rus savaş uçağının düşürülmesiyle gerilen ilişkilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Faruk Çelik, iki ülke arasında sadece ekonomik değil sosyal ve kültürel alanda da bağlar olduğunu belirterek, uçağın düşürülürken hangi millete ait olduğunun bilinmediğini vurguladı. Çelik, her ülkenin kendi güvenliğini sağlamasının zorunlu olduğunu ve yaşanan olayın neden yaşandığına, başka mecralara uzanmadan, spesifik olarak bakılması gerektiğini belirtti.

“RUS ÇİFTÇİSİ DAHA ÇOK ETKİLENİR”

Faruk Çelik açıklamalarına şöyle devam etti: “Tarım alanında Rusya ile çok ciddi bir alışverişimiz var. Rusya’ya yılda 1 milyar 270 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatı yapılırken Rusya’dan 2 milyar 850 milyon dolarlık ithalat gerçekleştiriliyor. Yaşanan sorun ile ilgili çözüm aramak varken konuyu ekonomik alanlara sıçratmanın doğru olmayacağını ve bu tarz yaklaşımların iki ülke ilişkilerine fayda sağlamayacağı inancı içerisindeyiz. Burada ithalata ve ihracatımıza baktığımız zaman hem Türk hem Rus üreticisi etkilenecek, hatta Rus üreticisinin daha çok etkilenecektir.

“HENÜZ RESMİ BİR AMBARGO KARARI ULAŞMIŞ DEĞİL”

Yetkililer arasında çalışma ve diyaloglar sürdürülüyor. İki dost ülke arasındaki ilişkiler gerçekten gereksiz alanlara taşınmaz ve aklıselim hareketlerle sorunun çözümü konusunda çalışılırsa sonuca ulaşırız. Bize resmi bir ambargo kararı ulaşmış değil.” 

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM