Şartları Uygun Olana Devletten 40 Bin Lira Destek ! - Haber34
USD
5,3549
EURO
6,0696
ALTIN
214,3632

Şartları Uygun Olana Devletten 40 Bin Lira Destek !

Hükümet tarafından başlatılan uygulamada, yeni evlenenlere veya ev alacaklara yapacağı 40 bin liralık desteğin şartları da netleşmeye başladı. Vatandaş şartlara uyarak en az 3 yıl birikim yapmaları gerekiyor. 3 yılın sonunda ise çeyiz hesabına devlet katkısı olarak 5 bin, konut hesabına da 15 bin lirayı aşmayacak şekilde yatırım yapılabiliyor. Bu durumdan eşler ayrı ayrı yararlanıyor […]

Şartları Uygun Olana Devletten 40 Bin Lira Destek !

Hükümet tarafından başlatılan uygulamada, yeni evlenenlere veya ev alacaklara yapacağı 40 bin liralık desteğin şartları da netleşmeye başladı.

Vatandaş şartlara uyarak en az 3 yıl birikim yapmaları gerekiyor. 3 yılın sonunda ise çeyiz hesabına devlet katkısı olarak 5 bin, konut hesabına da 15 bin lirayı aşmayacak şekilde yatırım yapılabiliyor. Bu durumdan eşler ayrı ayrı yararlanıyor ve toplamda 40 bin liralık katkıya sahip oluyorlar.

ÇEYİZ HESABI

Kişiler TL cinsinden mevduat veya katılım fonu olarak çeyiz hesabını açabiliyorlar. Düzenli olarak yatırım yapıldığı taktirde, alt sınır 100 lira, üst sınır 1000 lira kadar olabiliyor. 3 aylık ödeme planı seçilirse, aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli oluyor. Kişiler bu hesaba sadece bir kez 15 bin lira yatırabiliyor. Aylık ödeme planı seçilmişse 1 dönem içinde 3 defadan fazla ödeme aksatılmaması gerekiyor. 3 aylık plan seçilmişse de 1 dönem içinde 1 defadan fazla ödemenin aksatılmaması gerekiyor.

SÜREYE GÖRE KATKI

Yetkililerden alınan bilgilere göre bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı sağlanıyor. Bakiyenin, açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlardan az olmaması gerekiyor.

Hesabını açtırıp düzenli ödeme süresini 36-47 ay olarak seçen kişiler hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek): 48-59 ay arası olanlar yüzde 15’i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçemeyecek): 60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20’si (ödenecek tutar 5 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alabiliyorlar.

27 YAŞ SINIRI

Alinan bilgilere göre kişiler istediği banka aracılığı ile katkılarını alabilecekler. Bu katkıdan yararlanmak isteyen kişiler, ilk evlilik olması şartı ile, evlendikten sonra 6 ay içinde evlilik cüzdanı ve ilk evlendiği belgeyi alarak müracaat edecekler. Ayrıca 27 yaş doldurulmadan ilk evliliğin yapılması da gerekli şartlar arasında. Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM