• Sigara Yasağında Son Durum !

  Sigara Yasağında Son Durum !

  İstanbul Valisi Muammer Güler, sigara içme yasağıyla ilgili olarak gerçekleştirilen 33 bin 900 denetimde, yüzde 3 oranında uygun olmayan durum tespit edildiğini, 734 uyarı, 436 da cezai işlem tutanağı düzenlendiğini söyledi.

  İstanbul Valisi Muammer Güler, sigara içme yasağıyla ilgili olarak gerçekleştirilen 33 bin 900 denetimde, yüzde 3 oranında uygun olmayan durum tespit edildiğini, 734 uyarı, 436 da cezai işlem tutanağı düzenlendiğini söyledi.

  İl Afet Koordinasyon Merkezi`nde düzenlenen "Olağan İl Tütün Kontrol Kurulu Toplantısı"nda konuşan Güler, yasakla ilgili olarak İstanbul`da şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve alınan kararlara ilişkin bilgi verdi.

  Vali Güler, kamuoyunda eksik bilenen bir noktayı tekrar gündeme getirmek istediğini belirterek, sigara yasağının yeni bir uygulama olmadığını, 1996 yılından buyana sağlık, eğitim, kültür merkezlerinde, toplu taşıma araçlarında ve iş yerlerinde sigara içilmesinin yasaklandığını anlatarak şöyle konuştu:

  "Sigara yasağı özellikle çocuk ve gençlerimizin sağlık ve geleceklerinin korunması için önemli bir amaca hizmet ediyor. Yasağın gerektiği gibi uygulanması için İl Tütün Kontrol Kurulu oluşturulmuştur. Bu anlamda cezai işlemleri uygulayan 9 ayrı otorite vardır"

  Güler, kanunun uygulanmasına ilişkin kamuoyunda bazı şikayetler olsa da Dünya Sağlık Örgütü`nün yasağın uygulanması konusunda Türkiye`yi başarılı ilan ettiğini söyledi.

  Vali Güler, 4207 sayılı kanun gereği 19 Mayıs 2008`de ilk sigara yasağının geldiğini, 19 Temmuz 2009`dan bu yana kafe, lokanta ve eğlence yeri gibi kapalı alanlarda da sigara içilmemesi uygulamasının başlatıldığını hatırlattı.

  Sigara yasağının eğlence mekanlarında uygulanmaya başlanmasıyla birlikte denetimlerini artırdıklarını belirten Güler, "Sigara içme yasağıyla ilgili ekiplerimiz 33 bin 900 denetim gerçekleştirdi. Yüzde 3 oranında uygun olmayan durum tespit edilirken, 734 uyarı, 436 da cezai işlem tutanağı tanzim edildi" dedi.

  Vali Güler, bazı işletmelerin yasağa uymadığını ve belli saatlerde sigara içilmesi için müşterilerine izin verdiğini tespit ettiklerini belirterek, "Bu hiç bir şekilde mümkün değildir. Açıkça uyarıyorum bu kanuna uygun değildir. Bu durumda hem kişilere hem müesseseye ceza verilecektir" diye konuştu.

  "DENETİMLERİMİZİ DAHA DA ARTIRACAĞIZ"

  Denetim ekiplerinin sayısının da artırılacağını ifade eden Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Denetim için diğer kamu görevlilerinden de yardım alacağız. Denetim ekipleri ağırlıklı olarak kapalı mekanlarda denetimi artıracak. Bu konuda vatandaşlarımızın büyük bir gayreti var ama müesseseler için aynı şeyi söylemek biraz zor. Toplu taşıma araçlarında da 700`ün üzerinde tutanak görüyoruz. Biz kanunun en iyi şekilde uygulanması ve koordine içinde yürütülmesine gayret edeceğiz. Kapalı alanlarda sigara içilmesi kanununda hiç bir müsamaha yoktur, bu konuda asla taviz vermeyeceğiz."

  Alınan kararların harfiyle uygulanması konusunda gerekli çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Güler, "Kanunlara uymayanlar hakkındaki cezalar bellidir. Ülkemizde kapalı alanda sigara içilmemesi konusunda herhangi bir ayrım yapılmamaktadır" dedi.

  Türkiye`nin herhangi bir özel alan ayrılmadan sigara yasağının uygulandığı bir ülke olduğunu ifade eden Güler, tütün ürünlerinin tüketilmesinin dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu haline geldiğini kaydetti.

  YILBAŞI ÖNLEMLERİ

  Vali Muammer Güler, yılbaşı önlemlerine değinerek, sigara yasağı konusunda yılbaşında da herhangi bir istisnanın söz konusu olmadığını söyledi.

  Güler, huzur ve asayişin temini ve her türlü kamu düzeninin sağlanması bakımından gereken tüm önlemleri aldıklarını vurgulayarak, "Sükunetle yeni yıla girebiliriz. Herkesin yeni yılını bu vesileyle kutluyorum, şiddetin yok olduğu kardeşliğin egemen olduğu bir yıl olmasını diliyorum" dedi.

  (SMR-ZG-SEB)

  Haber Yorumunuz Nedir?

  okuduğunuz haber ile ilgili yorumlarınızı lütfen yazınız
  Kaynak:

  AA

  3547

  • Maral Büyüksaraç Emin Adımlarla İlerliyor
  • Videolardan Fotoğraf Çıkartan iOS Uygulaması: Vhoto (Video)
  • Gerçek Zamanlı Sosyal Anket Uygulaması: Polar
  • Vine`ın Web Sürümü Artık Daha Kullanışlı
  • Google Drive iOS`a Şifreleme Özelliği Geldi
  • Amazon`un Akıllı Telefonu Görüntülendi
  • Türkiye`deki Android Geliştiricileri Google Play`den Satış Yapabilecek
  • Efsane Kaykay Oyunu Tony Hawk, Mobile Geliyor (Video)
  • Porsche`dan Mobil Uygulama: GTS Routes
  • Eğlenceli Beceri Oyunu: Mr Flap (Video)
  • Katlanabilir Akıllı Telefon Projesi: PaperFold (Video)
  • Sahte Facebook Uygulamalarına Dikkat
  • Google Drive`dan Doküman Düzenleme Özelliği Kaldırıldı
  • Samsung, Yeni Galaxy Tab4 Serisini Piyasaya Sunuyor
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

  Bağlantılı Haberler

  Diğer Güncel Haberleri

  Gündemdeki diğer haberi oku

  »