Sınavlar Bitti Sıra Hangi Üniversite`ye Gireceğiniz - Haber34
USD
5,6368
EURO
6,4311
ALTIN
223,3104

Sınavlar Bitti Sıra Hangi Üniversite`ye Gireceğiniz

İki haftaya yayılan üniversite giriş sınavları sona erdi. Şimdi bu yıl değişen sisteme göre sınava giren 1 milyon 400 bin üniversite adayının tercih yapması bekleniyor. Öğrenciler sonuçları beklerken hangi okulları tercih edeceklerini düşünmeye başladılar bile. Öğrencilerin sınav sonrası süreçte doğru tercih yapmasına yardımcı olmak amacı taşıyan hangiüniversite  ise öğrencilere yol gösterip, kolaylık sağlıyor. Adaylar siteye girip […]

Sınavlar Bitti Sıra Hangi Üniversite`ye Gireceğiniz

sinavlar-bitti-sira-hangi-universiteye-gireceginiz--23386İki haftaya yayılan üniversite giriş sınavları sona erdi. Şimdi bu yıl değişen sisteme göre sınava giren 1 milyon 400 bin üniversite adayının tercih yapması bekleniyor. Öğrenciler sonuçları beklerken hangi okulları tercih edeceklerini düşünmeye başladılar bile. Öğrencilerin sınav sonrası süreçte doğru tercih yapmasına yardımcı olmak amacı taşıyan hangiüniversite  ise öğrencilere yol gösterip, kolaylık sağlıyor. Adaylar siteye girip deneme listelerini oluştururken, ülke genelindeki tercih ve eğilimlere göre son tercihlerini belirleyebiliyor, dilerlerse sınav sonuçları açıklanmadan tahmini puanlarına göre tercih simülasyonu yapabiliyorlar.

Bu yıl ilk kez hizmet veren hangiuniversite.com, öğrencilerin etkin tercih yapmalarına yardımcı olacak tercih prova simulasyonu ve rehberlik sağlıyor. Hangiuniversite.com’a giren adaylar tercih ve puanlarını sisteme girerek, Türkiye genelinde kaç kişinin hangi üniversite ve bölümleri istediğini, puanıyla bu yılki eğilimlere göre hangi bölümü kazanabileceğini öğreniyor. Yani ‘tercih provası’ yapıyor. Prova sonucuna göre, tercih listesini yeniden düzenleyerek, kazanma şansını artırabiliyor.

Hangi Üniversite Akademik Danışmanı Burak Kılanç, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “İstatistikler üniversiteye yerleşenler içinde kayda değer bir kitlenin doğru tercih yapmadığını gösteriyor. Örneğin bu sene YGS’ye başvuran her 5 öğrenciden biri ya üniversite mezunu ya da halen üniversitede okuyor. Bir diğer deyişle bu öğrenciler okudukları / mezun oldukları üniversite / bölümden memnun değiller, yeni bir arayış içindeler. Doğru bir tercih yapmak ve arzu edilen bir bölüme yerleşmek için bir kaç temel şartı yerine getirmek gerekiyor. Öncelikle sınavlarda başarılı olmak ve yüksek puanlar elde etmek gerek. İkinci olarak adayın kendi istek ve hedeflerini belirlemesi gerekiyor. Bu adımlar da belirlendikten sonra, adayın yapması gereken, ÖSYM sisteminin en ince detaylarını bilerek, tercih listesini hazırlamak. Geçmiş deneyimlerimiz, tercih listesi hazırlama konusundaki becerinin, adayın hedefine ulaşmasında bazen en önemli faktör olduğunu gösteriyor. “Hangi Üniversite” projesi ise, buradan yola çıkarak üniversite adaylarının tercih döneminde en etkin tercih listesini oluşturması için hazırlandı. Hangiuniversite.com’u kullanan adayların, rakiplerine göre daha bilinçli ve etkin bir tercih listesi hazırlayabileceklerine yürekten inanıyorum.”

Hangi üniversite sitesinde, tercih simülasyonunun yanısıra, tüm üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgiye toplu halde ulaşmak mümkün. Siteye üye olanlar, ek kontenjanlar ve tercihlerine uygun burs imkanlarından öncelikle haberdar ediliyor.

HANGİÜNİVERSİTE.COM

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM