Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Neler Yemeliyiz ? - Haber34
USD
5,3572
EURO
6,1016
ALTIN
214,4311

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Neler Yemeliyiz ?

Özellikle son zamanlarda dışarıyı gözlemlediğinizde ya burun akıntılı kişileri, yada gözleri adeta kan çanağı olmuş grip veya soğuk almış insanlara denk geleceksinizdir. Bunun nedeni ise, hangi havada nasıl ve ne yapacağımızı bilmememizden kaynaklanmaktadır. Şimdi sizlere söyleyeceğimiz püf noktaları dikkatle okur ve yapmaya çalışırsanız, yaza hasta olmadan ve dinç bir şekilde gireceğinizden hiç şüpeniz olmasın. Bu […]

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Neler Yemeliyiz ?

Özellikle son zamanlarda dışarıyı gözlemlediğinizde ya burun akıntılı kişileri, yada gözleri adeta kan çanağı olmuş grip veya soğuk almış insanlara denk geleceksinizdir. Bunun nedeni ise, hangi havada nasıl ve ne yapacağımızı bilmememizden kaynaklanmaktadır. Şimdi sizlere söyleyeceğimiz püf noktaları dikkatle okur ve yapmaya çalışırsanız, yaza hasta olmadan ve dinç bir şekilde gireceğinizden hiç şüpeniz olmasın.

Bu aylarda genelde insanlar soğuk ve sıcak dengesini anlayamadıkları için, “kalın mı giyinsem yoksa ince mi” sorularını kendilerine çok sorarlar. Dışarı çıkarsınız bir bakarsınız ki hava aniden soğur ve siz ince giyinmişsinizdir. Tabi dolayısıyla hastalıkta kaçınılmaz olur. Uzmanlardan alınan bilgilere göre bu havalarda metabolizmayı sağlam tutmanın farklı yolları var. Bizim size önereceğimiz besinlerden , A ve C vitaminlerinin bolca bulunduğu ıspanak, yeşil biber, havuç, brokoli, kabak, karnabahar, mandalina, portakal, maydanoz, domates, roka, tere gibi meyve ve sebzeleri olabilir. Normal çay içmek yerine de, C vitamininin bolca bulunduğu kuşburnu çayını tercih edebiliriz.

Soğuk algınlığı ve gribe karşı alınacak önlemler;

– Balık bizim için vazgeçilmez bir besin kaynağı olmalıdır. En azından haftada 2 kere balık tüketip kendimizi koruyabiliriz. Ayrıca dinlenmeli ve uykumuzu almış bir şekilde uyanmaya da özen göstermeliyiz.

– Kırmızı et tüketimine önem vermeli ve bu sayede de vücudumuzu dinç tutmalıyız. Çinko eksikliğini gideren kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinler, fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, süt, peynir ve kuru baklagillerdir.Haftada 2-3 kez kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagilleri mutlaka soframızdan eksik etmememiz gerekiyor.

– Sıvı tüketimi de vücudumuz için çok önemli bir konudur. Günde 10-12 bardak su ile vücudumuzu diri ve sağlıklı tutabiliriz. Özellikle hastalık dönemlerinde vücudumuzda su eksikliği gerçekleştiğinden, vücudun mutlaka bol su alınması önerilir.

– Sigara alışkanlığı olanların ise hastalığa daha çabuk yakalandığı bilimsel bir gerçektir. Ayrıca sigara içen birinin alacağı C vitamini, normal bir insanın alacağı C vitamininden 4 kat fazla olmak zorundadır. Ancak bu sayede sigara içen bir insan hastalıklardan korunabilir. Hastalık döneminde tiryakilerin sigarayı bırakmaları yada azaltmaları gerekmektedir.

Grip olmamak için neler yapılmalı ?

– Özellikle bu havalarda, güneşe aldanıp ince giysiler ile sokağa çıkılmaması gereklidir.

– Her gün odamızı havalandırmalı, kapalı ve kalabalık ortamlarda gereğinden fazla durmamalıyız.

– Uzmanlardan alınan bilgiye göre bal iyi bir mikrop savaşçısıdır. Her gün sabah uyandığımızda bir kaşık bal bize iyi gelecektir.

– Her sene olduğu gibi tedbir amaçlı grip ve soğuk algınlığı aşısı yapılması önerilir.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM