Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilgi - Haber34
USD
5,3572
EURO
6,1016
ALTIN
214,4311

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilgi

Tüp bebek tedavisi, normal yollardan hamile kalma şansları düşük olan ya da olmayan çiftlerin başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Gebelik şansını arttıran bu tedavi yöntemi, 1978 yılında İngiltere’de ilk sonucu göstermiştir. Tüp bebek tedavisi ile ülkemizde doğan ilk bebek ise 1989 yılında dünyaya gelmiştir. Günümüzde normal yollardan çocuk sahibi olamayan pek çok çift bu yöntem sayesinde […]

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilgi

Tüp bebek tedavisi, normal yollardan hamile kalma şansları düşük olan ya da olmayan çiftlerin başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Gebelik şansını arttıran bu tedavi yöntemi, 1978 yılında İngiltere’de ilk sonucu göstermiştir. Tüp bebek tedavisi ile ülkemizde doğan ilk bebek ise 1989 yılında dünyaya gelmiştir. Günümüzde normal yollardan çocuk sahibi olamayan pek çok çift bu yöntem sayesinde anne baba olma şansını yakalamaktadır. Tüp bebek işlemini basit olarak anlatmak gerekirse, kadından alınan embriyonun, erkekten alınan sperm ile laboratuvar ortamında döllenmesi, embriyo gelişimin sağlanması ve sonrasında bu embriyonun kadının rahmine yerleştirilmesidir. Uzman doktor ve sağlıklı bir laboratuvar ile gerçekleştirilen bu işlem sonrasında kadının gebe kalma olasılığı büyük miktarda artar.

Tüp bebek tedavisi beş aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. İşlemlerin isimleri farklı olarak ifade edilebiliyor olsa da işlemlerin genel amaçları ve şekilleri aynıdır. Tedaviye uygun olduğu belirlenen çiftlerin, kısırlık sorununun kaynağı belirlenir. Ardından kullanılacak ilaçlar kararlaştırılır. Bu kısım tüp bebek tedavisinin en önemli aşamasıdır. Çünkü her çiftin çocuk sahibi olamamasının nedeni farklıdır. Çiftin özelliklerine uygun olarak belirlenen tedavi yöntemi ile başarı yakalama yüzdesi de artmaktadır.

Tedaviye uygunluğu kesinleşen çiftlerdeki anne adaylarının tedavilerine adet tarihlerinin 2. ve 3. günü başlanır. Yumurtalıkların uyarılma aşamasında birden çok yumurta elde etmek ilk hedef olarak belirlenir. Adet döneminin 3. Günü ile başlayan tedavi, 12 gün boyunca devam eder. Bu dönemde sık sık merkeze gitmesi gereken annenin yumurta oluşumu da takip altına alınır. Yumurtalar belirli bir olgunluğa eriştiğinde çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğnenin ardın geçen belirli bir süre sonunda yumurta toplama işlemine başlanır. Yumurtaların toplanma aşamasında baba adayı da sperm örneğini verir. Elde edilen yumurta ve spermler arasından en kaliteli olanlar seçilerek döllenme işlemi gerçekleştirilir. Hazırlanan embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Ardın 12 gün sonra anne adayının hamile kalıp kalmadığı anlaşılır. Memorial Hastanesi’nin internet sitesinde tüp bebek tedavisi hakkında detaylı yazılara rastlayabilir, bu alandaki son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

 


FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM