Yargıtay Ergenekon Kararını Verdi - Haber34
USD
5,3882
EURO
6,1075
ALTIN
215,3219

Yargıtay Ergenekon Kararını Verdi

İstanbul Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007’de 27 el bombası ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon davası, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bugün kararını açıklamasıyla 9 yıl sonra sonuca bağlandı. Ergenekon davasında Yargıtay temyiz kararını açıkladı. Davada verilen karar Yargıtay tarafından bozuldu. YARGITAY ERGENEKON DAVASI KARARI Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini sürdüren Yargıtay 16. Ceza Dairesi, emekli Orgeneral İlker […]

Yargıtay Ergenekon Kararını Verdi

İstanbul Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007’de 27 el bombası ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon davası, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bugün kararını açıklamasıyla 9 yıl sonra sonuca bağlandı.
Ergenekon davasında Yargıtay temyiz kararını açıkladı. Davada verilen karar Yargıtay tarafından bozuldu.
YARGITAY ERGENEKON DAVASI KARARI
Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini sürdüren Yargıtay 16. Ceza Dairesi, emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması gerektiği yönündeki itirazını haklı bularak, bunu bozma sebebi saydı.
231 sayfalık Yargıtay temyiz kararında, Danıştay saldırısı davası ve eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un davasının ayrı değerlendirmesini istedi.
“TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞU VE LİDERİ BELLİ DEĞİL”
Ergenekon Davası’nın temyiz incelemesini sürdüren Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Danıştay saldırısı davası ile Ergenekon Davası arasındaki hukuki ve fiili irtibatın somut delillerle gösterilememesini de bozma nedeni olarak saydı.
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin oluşumunda ve soruşturma, yargılama, delil toplama aşamalarında adil yargılanma ilkelerine aykırılık bulunduğunu tespit etti.
Yargıtay, “Ergenekon terör örgütü”nün, kim tarafından ne zaman kurulduğunun, suçlarının, hiyerarşik yapısının ortaya konulmaması, liderinin belli olmaması gibi nedenlerle yerel mahkemenin “Ergenekon terör örgütü” kabulünde isabet bulunmadığı kanısına vardı.
274 SANIK VAR
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız, emekli tuğgeneraller Veli Küçük, Levent Ersöz ile Yalçın Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın da aralarında olduğu 274 sanıklı Ergenekon davasının 6 Ekim 2015’te Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde başlayan temyiz duruşmaları, 28 Ekim 2015’te tamamlandı.
BALYOZ’DAN SONRAKİ EN UZUN DURUŞMA OLDU
Ergenekon davası temyiz duruşması, Yargıtay tarihinde, 17 oturumun yapıldığı Balyoz Planı davasından sonra en uzun süren duruşma olarak kayıtlara geçti.
Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, duruşmalı temyiz isteyen sanıkların savunmalarının tamamlanmasından sonra Ergenekon davasıyla ilgili kararı 21 Nisan 2016’da açıklayacaklarını ifade etmişti. Sanıklar ve avukatlarını tek tek dinleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyeti, dosyayı altı ay incelemeye aldı. Heyetin karar üzerindeki çalışmaları tamamlandı. Kararın, Yargıtay Konferans Salonunda açıklanması bekleniyor. Dava, dokuz yıl sonra karara bağlanmış olacak.
ERGENEKON DAVASI’NIN GEÇMİŞİ
Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007’de ele geçirilen yirmi yedi el bombasıyla başlayan davanın yerel mahkeme süreci, altı yıl iki ay sürdü.
Kararını 5 Ağustos 2013’te açıklayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı Silivri Cezaevi’nde oluşturulan duruşma salonunda gördü.
Kararda, emekli Tuğgeneral Veli Küçük 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 99 yıl hapis, Tuncay Özkan “darbeye teşebbüs suçundan” ağırlaştırılmış müebbet ve diğer suçlardan 22 yıl 6 ay hapis, eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ müebbet, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Tavsiye:  Elektronik ürünler online alışverişin gözdesi

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM