Yurt içine ve yurt dışına seyahat edenlerin çoğu Bakırköy’de yaşıyor - Haber34
USD
5,3583
EURO
6,0868
ALTIN
214,4997

Yurt içine ve yurt dışına seyahat edenlerin çoğu Bakırköy’de yaşıyor

Türk Ar-Ge Şirketi Blesh, Google ve Intel gibi dünya teknoloji devi şirketler ile iş ortağı içerisinde. Bugün turizm ve ulaşım sektörünü yakından ilgilendiren bir rapor hazırlayan Blesh, Türkiye vatandaşı tatilcilerin havayolunu kullanarak gittikleri yerleri kayıt altına alıp 90 gün boyunca Türkiye’de bulunan tüm havaalanlarından beacon ile geofencing yöntemini kullanarak aldığı sinyaller ile toplamda 150 bin […]

Yurt içine ve yurt dışına seyahat edenlerin çoğu Bakırköy’de yaşıyor

Türk Ar-Ge Şirketi Blesh, Google ve Intel gibi dünya teknoloji devi şirketler ile iş ortağı içerisinde. Bugün turizm ve ulaşım sektörünü yakından ilgilendiren bir rapor hazırlayan Blesh, Türkiye vatandaşı tatilcilerin havayolunu kullanarak gittikleri yerleri kayıt altına alıp 90 gün boyunca Türkiye’de bulunan tüm havaalanlarından beacon ile geofencing yöntemini kullanarak aldığı sinyaller ile toplamda 150 bin kişiden veriler elde edip bir rapor hazırladı. Oldukça ilgi çekici olan bu rapora göre en popüler şehirler en çok uçak bileti satılan şehirler yurtiçinde İstanbul, yurtdışı uçuşlarında ise Amsterdam oldu.

Türkiye’deki en çok tatilci İstanbul’da bulunurken, yurtiçi ve yurtdışı seyahat eden kişilerin çoğunluğunun Bakırköy’de yaşadığı belirlendi.

Her ay 200 milyona yakın veriyi analiz edip bu raporu çıkaran Blesh, zamanını en çok plaza ve ofislerde geçiren çalışanların gerçek dünyadaki deneyimlerini, sanaldaki deneyimleri ile birleştirip dijital pazarlamaya çok büyük bir katkı sağladı. Geafencing teknolojisi, beacon sinyalleri ve akıllı telefonları kullanarak tüketicilerin davranışlarını analiz edip markalar için pazarlama stratejisi alanında büyük bir katkı sağlamış oldu.

Şu ana Türkiye’de bulunan en geniş lokasyon verisine sahip olduklarını belirten Blesh CEO’su Ali Kemal Kutlu, Makro ve mikro ölçeklerde lokasyon teknolojilerini aynı anda kullanabildiklerini söyleyerek “Tatilciler nereye gidiyor? Nerede yaşıyor? Nerede eğlenmeyi tercih ediyor? Gibi soruların yanıtlarını içeren bu rapor, özellikle turizm ve ulaşım sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için önemli sonuçlar barındırıyor. Raporda öne çıkan veriler, lokasyon ve rotaların neden daha fazla tercih edildiğinden başlayarak, iş ve hizmet geliştirmede nasıl kullanılacağına kadar birçok noktada referans olabilir” dedi.

Yurt Dışını En Çok Beyaz Yakalılar Tercih Ediyor

Blesh’in Türkiye’de en çok İstanbul, İzmir ve Ankara’da yaşayanların tatile gittiğini belirten raporunda aynı zamanda Yurtiçi seyahat eden kişilerin %59’luk kısmının İstanbul, %12’lik kısmının İzmir ve %10’luk kısmının ise Ankara’da yaşadığını yer alıyor. Aynı zamanda bu illeri Antalya, Trabzon ve Kocaeli sırasıyla takip ediyor. Yurtdışı seyahatlerde ise lider %76’lık oran ile İstanbul olurken, İzmir ve Ankara, İstanbul’dan hemen sonra geliyor. Genel bakacak olursak Tatilcilerin %60’lık kısmının yurtiçini, %40’lık kısmının ise yurtdışını tercih ettiğini söylerken, yurtiçi tatilcilerin %49’luk kısmını ve yurtiçinde %43’lük kısmını beyaz yakalıların oluşturduğunu da söyleyebiliriz.

Yurtiçinde İzmir, Yurtdışında Amsterdam

Blesh’in raporunda bluetooth teknolojisini kullanan tatilciler de yer alıyor. Tatilcilerin %52’si iOS işletim sistemi kullanan akıllı telefon tercih ederken, kalan %48’lik kesim ise Android işletim sistemli akıllı telefonları tercih ediyor. Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarının %24’lük kısmı Bluetooth teknolojisini kullanırken, Türkiye’de İstanbul’da yaşayan tatilcilerin en sık seyahat ettiği şehirler yurtiçinde İzmir, yurtdışında Amsterdam oldu. Yurtiçi seyahat eden tatilcilerin çıkış noktası %27’lik oran ile Bakırköy olurken, %12’si Bahçelievler ve %12’si Beşiktaş’ta ikamet ediyor. Yurtdışı seyahat eden tatilcilerin ise çıkış noktası en çok %27’lik oran ile Bakırköy olurken, onu %12 ile Kadıköy takip ediyor ve Kadıköy’den sonra da %11 ile Beşiktaş geliyor.

Popüler Mekanlar Kafe ve Restoran

Tatilciler, Blesh’in raporuna göre seyahat sırasında en çok otomotiv ve emlak sektörü ile ilgileniyorlar. Yurtiçi tatilcilerin %30’luk kesimi otomotiv ile ilgilenirken, %21’lik kısmı ise emlak ile ilgileniyor. Yurtdışı tatilcilere bakacak olursak da yurtdışı tatilcilerden otomotiv ile ilgilenen kısım %22 olurken, tatilcilerin %20’si de emlak ile ilgileniyor. Yine rapora göre sosyalleşmek isteyen kişilerin yoğun olarak kafe ve restoranları tercih ediyorlar. Yurtiçindeki tatilcilerin %38’lik kısmı kafe ve restoranları tercih ederken, yurtdışı tatilcilerde bu oran %36 olarak kalıyor. Yurtiçi tatilcilerin en çok ziyaret ettiği alışveriş merkezleri ise sırasıyla Zorlu Center, Kanyon ve İstinye Park oluyor.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM