0

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Tunus’taki darbeyle ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. 

{ilgili-haber-597644}

“Anayasal düzenin Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınması, meşru değildir”

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in mevcut Başbakan Meşişi’yi görevden almasının anayasal zemini bulunmadığını belirten Çelik, şunları söyledi:

“Dost ve kardeş ülke Tunus’ta seçilmiş parlamentonun askıya alınması ve hükümetin görevden el çektirilmesi, siyasi meşruiyete yönelik bir darbedir. Tunus Cumhurbaşkanının meşru olmayan bu girişiminin anayasal zemini bulunmamaktadır.

Tunus halkının 2011 yılında gerçekleştirdiği demokratik devrim, dünya ve bölgemiz için değerli bir örnek teşkil etmektedir. Anayasal meşruiyet zemininde bu kazanımların korunması çok önemlidir. Tunus’ta anayasal düzenin Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınması, meşru değildir.”

“Demokratik süreçlerin askıya alınmasını reddediyoruz”

Tunus’ta demokratik iradeyi desteklediklerini vurgulayan AK Parti Sözücü Çelik, şöyle konuştu:

“Kardeş Tunus halkına bu kötülüğü yapanlar kendi ülkelerine zarar veriyorlar. Tunus halkı, mevcut krizi birlik ve beraberlik içinde aşabilecek imkân ve tecrübeye sahiptir. Bu ancak Anayasal düzene hemen geri dönülmesi ile mümkündür. 

Tunus’ta halkın demokratik iradesini destekliyoruz. Demokratik süreçlerin askıya alınmasını reddediyoruz. Tunus halkının yüksek demokratik iradesine herkes saygı göstermelidir. Türkiye ile Tunus arasında, kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar bulunmaktadır. Türkiye, Tunus halkının yanındadır ve demokrasi mücadelesine saygı duymaktadır.

Cumhurbaşkanımız her zaman kardeş Tunus halkının tümünün iyiliğini gözeten bir yaklaşımla Tunus’un demokratik kazanımlarına destek verdi. Cumhurbaşkanımız güçlü bir şekilde Tunus halkının demokratik mücadelesinden yana oldu. Tunus demokrasisinin desteklemeye devam edeceğiz.”

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/gundem/ak-parti-sozcusu-celik-tunusta-demokratik-sureclerin-askiya-alinmasini-reddediyoruz-597672.html


Like it? Share with your friends!

0
haber34

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir