0

2008’den beri hayatımızda olan Bitcoin (BTC), 13 yılda ciddi yol kat etti. Ama aynı anda Bitcoin’in kurucusu olarak bilinen Satoshi Nakamoto hakkında birçok teori ve birçok kişi gösterildiyse de, kimse şu ana kadar Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bulamadı. Biz ise, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto hakkında sorularınızı detaylı bir şekilde cevaplandıracağız.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto kimdir?” Konusu kripto para topluluğunda oldukça merak konusu. Kasım 2008 yılında yayınladığı Bitcoin makalesi ile tüm dünyaya ismini duyurdu. Satoshi, fikrini ilk olarak dünyanın önde gelen kriptoloji uzmanlarına kendi projesini yolladı.

Satoshi Nakamoto, ilk başarılı blockchain ve kripto para projesi Bitcoin’i oluşturan kişidir. Ama blockchain ve kripto para çalışmaları en az 40 yıl öncesine dayanır.

Blockchain, bloklar aracılığıyla dev veri kümeleri ve setlerini oluşturur. Ağ içindeki bloklar ise, ağda gerçekleşen transferleri, transfer detaylarını ve onay kanıtlarını şifreler ve herkese açık bir şekilde barındırır. Böylece ağa bağlanan herkes, işlemlerle alakalı tüm detaylara rahatlıkla erişebilir.

Blockchain Kim Tarafından Geliştirildi?

Blockchain ilk olarak Bitcoin ile hayatımıza girse de, blockchain teknolojisinin temeli aslında çok daha geçmişe dayanıyor. Bitcoin’den önce Cypherpunk, Haber, Stornetta, Chaum ve Szabo teorik ve uygulamalı temelleri oluştudu. Blockchain ile alakalı ilk olarak David Chaum’un Dijital İmzalar ile alakalı makalesi, imzaların dijital ortamda kopyalanamayacak bir şekilde oluşturmalarının temelini oluşturdu. Chaum, bu alanda ayrıca verinin dağıtık ve merkezsiz bir şekilde depolanıp depolayamayacağı konusunda kafa yordu. Ama Chaum çifte harcama sorunlarını çözemedi. Sonrasında Cypherpunk, devletlerin insanların hayatlarına daha fazla girmesiyle beraber gizlilik odaklı çözümler aramaya başlayıp çalışmaları ile blockchain ile alakalı gizlilik ve güvenlik konularına çalışarak temellerinin oluşmasına yardımcı oldu. Ama asıl gelişme, Haber ve Stornetta’nın dijital dokümanların zaman damgalaması ile alakalı çalışması sayesinde verilerin nasıl güvenli ve değiştirilemeyecek şekilde kaydedilememesi sorununun çözümüne temel hazırladı. Bu sayede blockchain ile alakalı güvenli ve değiştirilemeyecek türden veri depolama sorunlarının çözümü bulunmuş oldu. Haber ve Stornetta’nın makalesinden sonra ise, Nick Szabo’nun akıllı kontratlar üzerine yazdığı makale ise blockchain’in teknik temellerinin genel bir hattıyla oluşmasını sağladı. Üç sene sonra ise, Satoshi Nakamoto, “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” makalesi ile 2008 yılında yayınladıysa da, Bitcoin ağının canlı bir şekilde çalışması 3 ocak 2009 yılında Genesis bloğunun oluşturulması ile gerçekleşti.

Tavsiye:  Sodexo ve Peryön ortaklığındaki “Bu iş nereye gidiyor?” programının yeni bölümünde ‘’Çalışan bağlılığı” konuşulacak

Satoshi Nakamoto Hakkında Bildiklerimiz

Satoshi Nakamoto hakkında bilinenler oldukça kısıtlı. Bitcoin projesi başta olmak üzere çeşitli platformlarda o zamanlardaki Bitcoin kullanıcıları ile etkileşimde bulunmaktan vazgeçmedi. Ama sohbetlerini gerçekleştirirken kendisi hakkında herhangi bir bilginin açığa çıkmaması için ciddi çaba sarf etti. Ama Satoshi Nakamoto, geleneksel finansal sisteme karşı önemli yorumlarda bulundu. Satoshi Nakamoto, makalesinde ve konuşmalarında bankaların, finansal kuruluşların ve merkez bankalarının para üzerinde çok fazla gücünün olduğunu, bunun sonucu olarak istedikleri kadar para basıp ardından borçlanma ile beraber başka kuruluşlara dağıtıldığı için finansal açıdan toplumların zayıflayıp çöktüğünü açıklıyor. Finansal çöküşlerin halkı fakirleştirdiğini ve bunun çözümü, paranın merkezi kuruluşlardan alınıp merkezsiz ve dağıtık sistemler üzerinden deflasyonist bir şekilde oluşturulması gerektiğini söyler. Böylece paranın değeri korunabilir, kısıtlı arzın hem paranın değerini korumada hem de devletlerin ve merkezi kuruluşların finansal açıdan daha disiplinli olacağından bahsetti. Böylece insanlar borç batağına daha az girer ve bunun sonucu olarak toplumda refah artışı yaşanabileceğini söyledi.

Satoshi Nakamoto, hem fikirleri hem de inşa ettikleriyle beraber birçok kişinin kalbine ve akıllarına girse de, çok az kişi sadece Satoshi Nakamoto ile görüşebildi. Onlar ise Bitcoin projesinde Satoshi Nakamoto ile birlikte çalışan ve katkı sağlayan insanlar olarak kaldı. Bunlar ise Hal Finney dışında kimse tarafından bilinmeyen kişiler olarak kaldı. Bitcoin hayata geçirildiğinden itibaren dünyanın birçok kesiminde olan istihbarat teşkilatları Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu çözmeye çalışsalar da şu ana kadar herhangi bir ipucu bulamadılar. Gizli servislerin kullandığı yöntemlerden biri olan Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin projesinde beraber çalıştığı kişilerin neredeyse tamamını çağırıp sorgulasalar da, sorgulardan herhangi bir izin çıkmaması sonucu herhangi bir sonuç ortaya çıkmadı.

Tavsiye:  ROSATOM'un Medvezhenskaya Rüzgâr Çiftliği, Toptan Elektrik Ve Kapasite Pazarına Girdi

Satoshi Nakamoto’nun internetteki kayıtlarından biri olan P2P Vakfı’ndaki profiline göre, kendisi Japonya’da yaşayan 45 yaşındaki bir erkek olarak görünüyor. Bazı iddialar Satoshi Nakamoto’nun İngilizcesinin kusursuz olduğu ve bunun kanıtı olarak Bitcoin yazılımının Japonca’dan ziyade İngilizce olarak yayımlanmasını gösteriyor. Ama yazılıma baktığımız zaman, Satoshi Nakamoto’nun Japon olma olasılığı ciddi bir oranda düşüyor.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i Geliştirmeye Ne Zaman Başladı?

– 2007: Satoshi Nakamoto, Bitcoin olarak bilinen kripto para ve elektronik ödeme sistemi projesinin kodlarını yazmaya başladı. Bu ise blockchain teknolojisinin hayatımıza girmesinin ilk adımını oluşturur.

– 2008: Satoshi Nakamoto, 2008 ekim ayında metzdowd.com adlı sitede Bitcoin: A Peer to Peer Electronic Cash System adlı teknik dökümanı yayınladı. Bu makale, blockchain teknolojisinin hayatımıza girmesini sağladı ve bunun sonucu olarak Bitcoin’in özellikleri detaylı bir şekilde anlatıldı.

– 2009: Bitcoin Core olarak bilinen yazılım hayata geçirildi. Ama Bitcoin’in tamamen hayata geçirilmesi, Bitcoin Core olarak bilinen Bitcoin 0.1 versiyonu ile tamamen hayata geçmiş durumda.

Makalesini yayınladıktan 3 ay sonra bitcoin.org alan adını alan Satoshi Nakamoto, adını anonim bir şekilde hosting ve domain hizmeti sunan bir site aracılığıyla kaydetti. 2011 yılının ortalarına kadar Bitcoin üzerinde çalışmalarına devam etse de, farklı nedenlerden dolayı projeden ayrıldı.

Tavsiye:  Dünya AIDS Günü’nde Gilead’dan “Cesurum Hayata” kampanyası

Satoshi Nakamoto, BitcoinTalk forumunda projeyi ve domain’i Sirius lakaplı Martti Malmi’ye devretti. Kaynak kodu deposu ve ağ uyarı anahtarını Gavin Andersen’e, Bitcoin ile ilişkili belli başlı birkaç alan adını ise Bitcoin topluluğundaki önde gelen isimlere teslim etti. Ama Satoshi Nakamoto, Bitcoin topluluğundan ayrılmadan önce Bitcoin’in kaynak kodlarındaki değişikliklerin tümünü kendi başına yaptı.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuyla alakalı ne kadar teori ve araştırma olsa da, kim olduğunun aydınlatılması için birçok karanlık nokta bulunuyor.

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i Hangi İşletim Sistemi İle Geliştirdi?

2010 yılından beri Bitcoin projesinde çalışan Laszlo Hanyec, 10 sene sonra 2020’nin mayıs ayında Satoshi Nakamoto’nun Windows işletim sistemi kullandığını açıkladı. Ardından Satoshi’nin Hanyec’den Bitcoin’in MacOS sürümlerini oluşturmasını istedi çünkü Satoshi’nin Mac bilgisayarı yoktu ve Mac geliştiricisi olarak Hanyec vardı.

Satoshi Nakamoto Neden Bitcoin Projesinden Ayrıldı?

Satoshi Nakamoto, 2011 yılında projeden farklı nedenlerden dolayı ayrılma kararı aldı. İddialara göre, CIA’in Satoshi Nakamoto’yu ifadeye çağırdığını gösteriyor. Bu iddiaya cevap olarak Gavin Andersen, Satoshi’nin ortadan kaybolmadan önce yazdığı mesaja göre, Bitcoin konusunda ifade vermesi için CIA binasına davet etti.

Satoshi ifadeye çağırıldıktan 4 gün sonra, projeden ayrılmasını şu sözlerle yazdı: “Başka şeylere yöneldim; Bitcoin, Gavin ve diğerlerinin öncülüğünde emin ellerde.”

Satoshi Nakamoto Olduğu İddia Edilen İsimler Kimlerdir?

Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Vincent van Volkmer, Hal Finney, Craig Steven Wright ve Adam Back, farklı kişiler tarafından Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen kişilerdir.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı yıllar içerisinde 1 doların dahi altında işlem görürken 65 bin dolar seviyesine kadar yükselmeyi başardı. Şu an Bitcoin kaç TL diye baktığımızda 1 Bitcoin fiyatı 38 bin dolardan işlem görüyor.


Like it? Share with your friends!

0
Emirkan Damar

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir