0

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, tam kapanma kararının ardından İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda bir yoğunluk yaşandığını hatırlattı. Özcan, firmaların bu dönemde ek seferler koyduğunu söyledi.

Özcan, tam kapanma öncesinde otobüslerin tam kapasiteyle kentteki otogardan çıktığını anlattı.

“Tam kapanmayla birlikte seferlerde kapasite yüzde 50’ye düşürüldü. Tam kapanma öncesinde İstanbul’da şehirler arası günlük otobüs sefer sayısı 1250’ye çıkmıştı. Şu anda ise İstanbul’da günlük sefer sayımız 150’ye düştü. Tam kapanmadan dolayı İstanbul’dan Anadolu’daki bazı illere direkt otobüs seferi düzenlenmiyor. Başka ile giden firmalar, eğer o ilde yolcu varsa uğrayıp yolcuları alıyorlar. Büyük firmalar sefer sayılarını azalttı. Anadolu’da ise firmalar birleşerek, İstanbul’a sefer düzenliyorlar.”

Otobüs seferlerinde, koronavirüs kapsamında her türlü önlemi aldıklarını, HES kodu kontrolüne çok dikkat ettiklerini söyleyen Özcan, tam kapanma döneminde izin belgesi olmayanlara bilet satmadıklarının altını çizdi.

Aşılanma takvimine alınma talebi

Ramazan Bayramı’nda az da olsa yolcu ve sefer sayısının artmasını beklediklerini söyleyen Özcan, önceki bayramlarda eklerle birlikte günlük 1700 sefer yapıldığını, bu yıl böyle bir yoğunluk beklemediklerini anlattı.

“Bayramda günlük sefer sayımızın 350-400 arasında olacağını tahmin ediyoruz” diyen Özcan, tam kapanmanın sona ermesiyle giden yolcuların dönüşü için hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Özcan, tam kapanmanın ardından yüzde 100 kapasiteyle hizmet vermeyi beklediklerini vurgulayarak, “Otobüs sektörünün aşılanma takvimine alınmasını istiyoruz. Çünkü yolcu taşımacılığında, şehirler arası şoförler, muavin, yazıhanede çalışanlar, yol üzerindeki lokanta ile restoran çalışanları sürekli temas halinde çalışıyorlar” dedi.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/istanbulda-otobus-seferleri-azaldi-579053.html


Like it? Share with your friends!

0
haber34

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir