-1

Bugüne kadar birçok dizi yapıldı, işte bütçesi en yüksek olan 10 dizi !

 

10. Pan Am

Pan Am gerçekte var olan bir hava yolu şirketidir ve maddi yetersizlikten dolayı iflas halindedir. Pan Am dizisi ise bu hava yolu şirketinde çalışan hosteslerin yaşamını konu alır. ilginç olan kısım ise dizinin reyting seviyesinin çok yüksek olmasına rağmen ekranlarda sadece 5 ay kalabilmesi. Bu dizinin pilot bölüm maliyeti 10 Milyon Dolar bölüm maliyeti ise 2.8 Milyon Dolardır. Bu dizinin maliyeti yaklaşık olarak 69 Milyon Dolardır.

 

 

9. The Walking Dead

Zombiler hakkında birçok dizi ekrana sunulmuştur ancak bunlardan en çok ses getireni kuşkusuz The Walking Dead’dir. Dizi bir ara maddi sıkıntılara girsede istikrarlı bir biçimde yoluna devam etti ve dünyanın en çok izlenen dizileri arasına girdi. Bu dizinin pilot bölüm maliyeti 11.7 Milyon Dolar bölüm başı maliyeti ise 3 Milyon Dolardır. Maliyeti 73 Milyon Dolar civarındadır.

 

 

8. Terra Nova

Birkaç bilim insanının zamanda geriye doğru yolculuk yaparak çözülemeyen sorulara cevap bulma merakı ile şekillenen dizinin hikayesi dinozorlar dönemine dayanır. Bölümün pilot bölüm maliyeti yaklaşık  20 Milyon Dolardır. Bölüm başı ise 3.9 Milyon Dolardır. Bu maliyetin büyük bir çoğunluğu en eski çağlarda yaşayan dinozorları canlandırılmasına gitmiştir. işe teknolojiyi katınca gözden çıkarılması gereken miktar doğal olarak artıyor. Herşeye rağmen dizi sadece 1 sezon yayında kalmıştır. Bu dizinin maliyeti ise  76 Milyon Dolar civarındadır.

 

 

7. Lost

Bu listede Lost olmasaydı olmazdı zaten. Reyting rekorları kıran dizinin pilot bölüm maliyeti 14 Milyon Dolardır. Düşen uçak, dizinin Hawaii’de çekilmesi ve oyuncu kadrosunun bolluğu maliyet üstüne maliyet demekti. Merak ve gizem seviyesi üst düzey olan dizininin bölüm başı maliyeti 4 Milyon Dolardır. Harcadığı paranın hakkını sonuna kadar veren dizilerden bir tanesi. Toplam maliyet 80 Milyon Dolardır.

 

 

6. Deadwood

Günümüzden önceki veya sonraki zamanları konu alan diziler hep maliyetli olmuştur. Bu dizide bunun en büyük örneklerindendir. Deadwood adlı bir madenci kasabasında 1800’lü yılların sonundaki yaşantıları konu alan dizi için bölüm başına 4.5 Milyon Dolar harcanmıştır. Pilot bölüm maliyeti ise 18 Milyon Dolar civarındadır. Bu dizinin maliyeti ise 82 Milyon Dolardır.

 

 

5. Boardwalk Empire

Ünlü yönetmen Martin Scorsese imzalı dizi, dönemin detaylarını yansıtabilmek için 5 milyon dolar harcadı. Pilot bölüm maliyeti ise 18 milyon dolar. Mali giderlere başarılı yönetmenin de alacağı pay eklendiğinde bir hayli uçuk rakamlar ortaya çıkıyor. Dizi, 1920’lerin İçki Yasağı Yasası döneminde gangsterler ve politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu ediniyor. Toplam maliyet ise 89 Milyon Dolar kadardır.

 

4. Game of Thrones

‘Bu listede kesin vardır’ diye düşündüğünüz dizilerin başında geliyordur.Bu dizide maliyeti arttıran en önemli şey farklı bölgelerde çekilmesidir. İzlanda, Fas, İrlanda ve Hırvatistan gibi ülkelerde çekilen dizinin pilot bölüm maliyeti 24 Milyon Dolar, bölüm başı maaliyeti ise 7 Milyon Dolar civarıdırSezon içerisinde diziye katılan ve dizi gereği ölen oyuncuların denkliği nedeniyle maliyet hep eşit tutuluyor. Dizinin toplam maliyeti 95 Milyon Dolardır.

 

 

3. Rome

İlk başlarda mini diziyken aşırı ilgi görmesiyle diziye dönen yapıt Jül Sezar’ın Antik Roma’daki yaşantılarını ve entrikalarını konu alıyor. Bölüm başına 9 Milyon Dolar gibi astronomik rakamlar sebebiyle yalnızca 2 sezon devam edebilmiştir. Mali sebeplerden ötürü yayından kaldırılan Rome, toplam maliyet olarak 100 Milyon Doları bulmuştu.

 

 

2. Band of Brothers

II. Dünya Savaşı’nda geçen dizi ilk başta 10 bölümden oluşan bir mini diziydi. Oldukça gerçekçi ve inandırıcı sahnelerle göz dolduruyor. Dizinin 6 dalda Emmy ödülü sahibi olması da onu tasdikli bir izlence haline getiriyor. Dizinin yaklaşık maliyeti ise 110 Milyon Dolardır. Konu itibari ile tamamen yaşanmış olaylardan alınarak işlenmiş dizi gerçekçilik bakımından oldukça iyi bir yapım.

 

 

1. Friends

Son sezonunda 6 Milyon Dolar sadece oyunculara gitti. Dizinin bölüm başına toplam maliyeti ise 10 milyon dolar gibi uçuk bir rakam. 10 sezonluk maliyeti 200 Milyon Doları bulduğu tahmin ediliyor. Dizi, New York’taki 6 kişinin yakın arkadaşlığını konu alır. Tür itibariyle komedi türündeki bu yapımın, dünyadaki gelmiş geçmiş en komik dizi olduğu iddia ediliyor.

 

 

 


Like it? Share with your friends!

-1

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir