0

Herkesin sıkça kendi kendine veya gittiği hastanelerde ki kalp doktorlarına sorduğu bir soru; “Kalp hastaları spor yapabilir mi?”

Soruyla alakalı konuşan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özcan Yılmaz, kalbinden rahatsız olan kişilerin sabah saatlerinde yapacakları sporun ardından kesinlikle koşmayı düşünmemeleri gerektiğini ifade etti. Kalp krizine vücudun en hassas olduğu saatleri 06.00 – 08.000 saatleri arası olduğunu belirten Dr. Yılmaz kalp krizleri bu saatlerde oldukça yoğun oluyor. Özellikle birde kalp hastaları sabah sporu sonrasında koştukları için bu saatlerde olan kalp rahatsızlığında büyük bir artış gözleniyor dedi.

40 yaşından sonrası için ağır sporun oldukça tehlikeli olduğunu ifade eden Yılmaz halı saha sporunun da oldukça tehlike arz ettiğini söyledi. Kendilerini zorlayan kişilerin halı sahada kalp krizi geçirdiklerini ve riskli olanların bu kurala aldırmadan halı sahada kendilerini zor durumda bıraktıklarını belirtti.

Sabah saatlerinde koşmak yerine gezinti yapan kişilerin spor yaptıklarını sandığını söyleyen Dr. Yılmaz yüksek tempoda yapılan koşunun yerine gezinti halinde devam eden sporun spor olmadığını belirtti. Özellikler haftada 4 gün en az 45 dakika yürüyüş yapılması gerektiğini ifade etti. Ağırlık kaldırma gibi egzersizlerin de kalbe oldukça zarar verdiğini ve kalp krizini bu sporun da tetiklediğini sözlerine ekledi.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir