İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda 2018 yılında katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katilleri ile ilgili çarpıcı bir iddia geldi.

Amerikan basınına göre, katliamı gerçekleştiren ekipten 4’ü ABD’de askeri eğitim aldı.

New York Times belgelere ulaştı

New York Times’ın hazırladığı haber, belgelere ve konuyla ilgili kişilere dayandırıldı.

Habere göre, 2014 yılında Barack Obama döneminde Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Suudi Kraliyet Muhafızları’nın eğitimi için lisans verdi. Bu eğitimler Donald Trump döneminde de bir süre devam etti.

{ilgili-canliblog-[{title}Cemal Kaşıkçı olayında bugüne kadar neler yaşandı? {title},{url} https://interaktif.trthaber.com/canliblog/detay-cemal-kasikci-olayinda-bugune-kadar-neler-yasandi-1.html{url}{image}https://interaktif.trthaber.com/canliblog/resimler/1110834.jpg{image}]}

“ABD’de askeri eğitim aldılar”

Askeri eğitimleri veren şirketin yöneticilerinden Louis Bremer’in verdiği bilgiye göre, Kaşıkçı’yı katleden ekipten 4’ü de 2017 yılında birinci kademe eğitimlere katıldı.

Yine bu 4 kişiden 2’si 2014-2015 yılları arasında ABD’de farklı bir eğitimde de yer aldı.

2017 yılında eğitim alan Kraliyet Muhafızları’nın, bir düzineye yakın farklı operasyonlara katıldığı da belirtiliyor. 

{ilgili-haber-476812}

Amerikan Washington Post gazetesi yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018’de girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü. Cinayet izleri tüm dünyayı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a götürnüştü.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/new-york-times-kasikci-cinayetini-isleyen-4-kisi-abdde-egitim-aldi-590376.html


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla paylaş!

haber34

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir