0

Türk Kızılay, Antalya’nın Manavgat ilçesinde devam eden orman yangınları nedeniyle, afet ekiplerine bağlı öncü araçlarıyla bölgeye hareket etti.

Yangın söndürme ekiplerinin ve vatandaşların beslenme ihtiyaçlarına yönelik hazırlıklara başlandı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde iki noktada yangın çıktı. İlk yangın haberi kırsal Yeniköy Mahallesi’nden geldi.  Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Yerleşim yerlerini tehdit eden yangına havadan ve karadan müdahale başladı. 

1 Uçak, 19 helikopter, 17 dozer, 103 arazöz ve 427 personelle müdahale sürüyor.
Alevler yerleşim yerlerini tehdit edince Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı.

Ekipler Yeniköy’deki yangına müdahale ederken ikinci bir yangın haberi ise Manavgat ilçe merkezinden geldi.  Side kavşağı yakınlarında ormanlık alanda başlayan yangın da rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Bölgenin yerleşim yerlerine yakın olması riski artırdı.  Alevler refüjdeki palmiye ağaçlarına da sıçradı.

Bölgede iki petrol istasyonunun olması yürekleri ağızlara getirdi.  Ekipler alevlerin istasyonlara ulaşmaması içi havadan ve karadan müdahaleyi sürdürüyor.
Bölgedeki 2 mahallede de bazı evler tedbir amaçlı boşaltıldı.

Yangına Orman bölge Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de müdahale ediyor. Yangına müdahale için çok sayıda il ve ilçeden de destek ekipler bölgeye yönlendirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yangınla mücadeleyi bizzat yönetmek üzere Antalya’nın Manavgat ilçesine geçiyor.  

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/turk-kizilay-manavgattaki-yangin-bolgesine-dogru-yola-cikti-598220.html


Like it? Share with your friends!

0
haber34

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir