Ekonomi

Birikimler BIST ile büyüdü

ÇAĞLAR KUZLUKLUOĞLU/BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA Ekim’de BİST 100, TÜİK’in “finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları” sıralamasında TÜFE …

ÇAĞLAR KUZLUKLUOĞLU/BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Ekim’de BİST 100, TÜİK’in “finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları” sıralamasında TÜFE indirgenmiş olarak aylık yüzde 8,58 getiri ile pozitif tarafta yer alan tek araç oldu. 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık getirilere bakıldığında da; 2022’de hem dolar hem de TL bazında belirgin yükselen BIST 100 , reel getirilerde diğer alternatiflere fark attı.

TEFAS verilerine göre ise Ekim sonu itibarı ile; 375 BES-OKS fonundan 71 adedi sadece yılbaşından beri sağladıkları getirilerle dahi yıllık yüzde 85,51’lik enflasyonun üzerinde getiri sağladı. En yüksek getiri sağlayan fonlar içerisinde yerli hisse tipi ve ağırlıklı fonlar ezici çoğunlukla öne çıktılar.

Yatırım fonlarına bakıldığında da BES-OKS fonlarındaki görünüme paralel olarak; TEFAS’ta tercih edilebilen yerli hisse tipi ya da yerli hisse ağırlıklı fonlar yüzde 185’e varan yıl başından beri getirilerle yıllık enflasyonun çok üzerinde performans sergilediler.

Geçtiğimiz yıl küresel hisse piyasalarındaki pozitif seyir ve Dövizdeki görünüm ile öne çıkan yabancı hisse içerikli fonlar, kamu dış borçlanma ve altın fonları ise bu yıl baskı altında kalarak performanslarda gerilere düştüler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top