Ekonomi

Küresel piyasalar, artan risk iştahı ile pozitif seyrediyor

Küresel hisse piyasalarında, ABD’de ekim ayı enflasyon datalarının beklentilerin altında kalmasının akabinde süratli yükselişler yaşanırken …

Küresel hisse piyasalarında, ABD’de ekim ayı enflasyon datalarının beklentilerin altında kalmasının akabinde süratli yükselişler yaşanırken, gözler bugün yurt içi ve yurt dışında açıklanacak ağır bilgi gündemine çevrildi.

ABD’de dün açıklanan bilgilere nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ekimde aylık bazda yüzde 0,4 artarken, yıllık enflasyon yüzde 7,7 ile 9 ayın en düşük düzeyine geriledi. Ülkede çekirdek enflasyon da ekimde yıllık yüzde 6,3 ile 40 yılın doruğundan geri çekildi.

FED’DEN 50 BAZ PUAN ARTIRIM BEKLENTİSİ

Beklentilerin altında kalan enflasyon bilgileri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımlarını yavaşlatacağı umutlarını artırırken, para piyasası fiyatlamalarında Banka’nın gelecek ay faizleri 50 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 80’in üzerine çıktı.

Enflasyon verisi sonrası global hisse piyasalarında alımlar güçlendi, dolar endeksi üzerindeki satış baskısı arttı. Tahvil piyasasında ise faizlerin sert düştüğü görüldü.

Fed yetkililerinin değerlendirmeleri de para siyaseti sıkılaştırma suratında yavaşlama beklentilerini destekledi. Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, faiz artırımlarının enflasyon üzerindeki baskıyı sürdürmesini beklediğini belirtirken, Kansas City Fed Lideri Esther George da faiz artırımlarının daha yavaş bir süratte yapılmasını desteklediğini söyledi. San Francisco Fed Lideri Mary Daly ise faiz oranlarının gelecek yıl yüzde 4,9’a yükselmesini beklediğini belirterek, yıllık yüzde 7,7’lik enflasyonun biraz soluk aldırdığın kaydetti.

ABD’de haftalık işsizlik müracaatları da 225 binle beklentilerin üzerinde gelirken, bu gelişmelerle dün New York borsasında ralli yaşandı. Dow Jones endeksi yüzde 3,70 artarak 3 ayın, S&P 500 endeksi yüzde 5,54 bedel kazanarak 2 ayın en yüksek kapanışını yaparken, Nasdaq endeksi yüzde 7,35 artış kaydetti. Dolar endeksi 111 düzeylerinden 107,7’ye kadar gerilemesinin akabinde 108,2’de dengelendi. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 30 baz puan azalarak yüzde 3,82 ile bir ayın en düşük düzeyini gördü. ABD’nin endeks vadeli kontratları yeni güne de alıcılı başladı.

Avrupa tarafında, dün bilgi ve haber akışının zayıf olması dikkati çekerken, İngiltere Merkez Bankası, piyasalardaki oynaklığı azaltmak emeliyle geçen ay satın aldığı 19 milyar sterlinlik uzun vadeli ve enflasyona dayalı tahvillerin bir kısmını 29 Kasım’dan itibaren geri satmaya başlayacağını açıkladı. Öte yandan ülkenin yeni maliye bakanının 2025’ten sonra 3 yıl boyunca kamu harcamalarını dondurmayı planladığı haberleri basına yansıdı.

AVRUPA BORSALARINDA YÜKSELİŞ

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve petrol fiyatlarındaki gevşemenin tesiriyle Hollanda’da süreç gören aralık vadeli doğalgaz kontratlarında düşüş devam ederken, Avrupa borsaları ise süratli yükseldi. Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 3,51, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,96 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,08 bedel kazandı. Avro/dolar paritesi 1,02 ile yaklaşık 3 ayın doruğunu test etti. Bugün İngiltere’nin 3. çeyrek büyüme ve Almanya’nın ekim ayı enflasyon bilgileri öncesi Avrupa endeks vadeli kontratları yeni güne de yükselişle başladı.

Asya’da, global çapta artan risk iştahı ile hisse piyasaları yeni güne müspet başlarken, Çin’de artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olay sayıları iyimserliği azaltmaya devam ediyor. Japonya’da bugün açıklanan datalara nazaran, Üretici Fiyat Endeksi ekimde yıllık yüzde 9,1 ile beklentilerin üzerinde artsa da çift haneli düzeylerden gerilemesi dikkati çekti. Çin’de karantina önlemlerinin devam etmesine rağmen ABD’de resesyon kaygılarını geri plana atan enflasyon dataları ile Brent petrolün varil fiyatı da Asya süreçlerinde 93 doların üzerine çıktı.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 2, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 3, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 7,1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 3,3 yükseldi.

 MOODY’S, TÜRKİYE’NİN BÜYÜME BEKLENTİSİNİ ARTIRDI

Yurt içinde, BIST 100 endeksi dün 4.498,30 puanla tarihi tepesini görmesinin akabinde kapanış rekorunu da yüzde 2,43 geliştirerek 4.467,10 puana taşıdı. Dolar/TL ise dün yüzde 0,5’lik azalışla günü 18,4884’ten tamamlamasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,51’den süreç görüyor.

Öte yandan dün milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye iktisadının bu yıla ait büyüme kestirimini yüzde 4,5’ten yüzde 5,3’e yükseltti.

Analistler, ABD’de enflasyonun yüksek düzeylerini müdafaasına rağmen para siyasetine olumlu cevap vererek soğumaya işaret etmesinin global çapta risk iştahını desteklediğini söyledi.

Bugün makroekonomik data akışının ağır olduğunu, yurt içinde ödemeler istikrarı ve sanayi üretimi, yurt dışında ise Almanya’da enflasyon, İngiltere’de Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) , ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksinin takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.500 puanın direnç, 4.340 ve 4.280 düzeylerinin dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler eylülde cari süreçler hesabının 2 milyar 632 milyon dolar açık vermesini, takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise yıllık yüzde 2,9 artmasını bekliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top