Dünya

ABD’deki ara seçimlerde 82 Müslüman aday sandıktan zaferle çıktı

ABD’de yapılan 8 Kasım orta seçimlerinde ulusal ve eyalet seviyesinde 82 Müslüman kökenli aday rakiplerini geride bırakarak sandıktan zaferle …

ABD’de yapılan 8 Kasım orta seçimlerinde ulusal ve eyalet seviyesinde 82 Müslüman kökenli aday rakiplerini geride bırakarak sandıktan zaferle çıktı.

Jetpack Kaynak Merkezi ve Amerikan-İslam Münasebetleri Kurulu (CAIR) tarafından derlenen bilgilere nazaran, 82 Amerikalı Müslüman aday, federal ve eyalet seviyesinde değişik durumlara seçildi.

Bu sayının ülke tarihinde en büyük sayıyı oluşturduğu, bundan evvelki rekorun 71 seçilmiş Müslüman aday ile 2020’de kayıtlara geçtiğine dikkati çekildi.

Kongre seçimlerinde Minnesota’dan Ilhan Omar, Michigan’dan Rashida Tlaib ve Indiana’dan Andre Carson Demokrat partiden tekrar seçilerek meclisteki koltuklarını korudu.

Aynı formda eski Temsilciler Meclisi’nin birinci Müslüman kökenli milletvekillerinden Keith Ellison, 2019’dan bu yana yürüttüğü Minnesota Başsavcılığı vazifesi için tekrar seçmenin onayını aldı.

Ülke genelindeki eyalet meclislerinde vazife yapan 21 Müslüman kökenli üye tekrar seçilirken, bunlara 16 yeni eyalet meclisi üyesi daha eklenerek toplam sayı 43 oldu.

Maine’de Mana Abdi, Deqa Dhalac ve Ambureen Rana, Illionois’de Abdelnasser Rashid ve Nabeela Syed, Ohio’da Munida Abdullah ve İsmail Mohamed, Teksas’ta Salman Bhojanı ve Suleman Lalanı bulundukları eyaletlerin yasama meclisine seçilen birinci Müslüman milletvekilleri oldu.

Zaynab Mohamed Minnesota’da, Nabilah İslam ve Ruwa Romman da Georgia’da eyalet meclisine seçilen birinci bayan milletvekilleri olarak eyalet tarihine geçerken, Farooq Mughal ve Sheikh Rahman da orta seçimlerde Georgia eyalet senatörlüğü koltuklarını korudu.

Minnesota, 5 Müslüman eyalet meclisi üyesi ile ülke genelinde birinci sırada yer alırken, bunu 4 Müslüman eyalet meclisi üyesi ile Georgia izledi.

Jetpack ve CAIR’in takibine nazaran, 8 Kasım orta seçimleri için 23 eyalette 51 eyalet meclisi adayı da dahil 146 Amerikalı Müslüman aday federal, eyalet ve lokal konumlar için oy pusulasına girmişti.

Jetpack Kaynak Merkezi, ABD siyasetinde Müslüman temsilcilerin arttırılması için faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu, CAIR de ülkenin en büyük Müslüman sivil özgürlükler ve savunuculuk örgütü olarak biliniyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top