Sağlık

Araştırma: Tekrarlanan Covid-19 enfeksiyonları ‘organ yetmezliği ve ölümlere’ yol açabilir

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin haberine nazaran, üniversitede yapılan bir araştırmada, Covid-19’a ikinci sefer ya da daha fazla …

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin haberine nazaran, üniversitede yapılan bir araştırmada, Covid-19’a ikinci sefer ya da daha fazla yakalanan şahıslarda daha evvel görülmeyen çeşitli sıhhat sorunlarının gelişebileceği ortaya konuldu.

Bu kapsamda, Mart 2020 ve Nisan 2022 ortasında yaklaşık 5,8 milyon kişinin dataları incelendi.

Araştırmada, tekrarlanan Covid-19 enfeksiyonlarının, yalnızca bir kere Covid-19’a yakalananlara oranla mevt riskini iki kat, hastalanma riskini ise üç kat daha artırdığına işaret edildi.

İkinci ve daha fazla Covid-19 görülen durumlarda organ yetmezliği gelişebileceği vurgulanan araştırmada, bu durumdan akciğer, kalp, beyin, kan, kas ve iskelet yapısıyla mide-bağırsak sistemlerinin de olumsuz etkilendiğine dikkat çekildi.

Fakültede misyonlu araştırmacılardan epidemiyoloji uzmanı Ziyad Al-Aly, araştırmalarında ikinci sefer ya da daha fazla Covid-19 görülen bireylerin, hem kısa vadede hem de uzun vadede sıhhat durumlarının olumsuz etkilediğini gördüklerini belirtti.

Al-Aly, tekrarlanan her enfeksiyonda ise hastalık riskinin arttığına işaret ederek, bir sonraki enfeksiyonlara karşı önlemli olunması davetinde bulundu.

Araştırmada ayrıyeten yine enfeksiyonun diyabet, böbrek hastalıkları ve ruhsal sıhhat sıkıntılarını da kötüleştirdiği söz edildi.

Araştırmanın sonuçları, Nature Tıp Mecmuası’nda yayımlandı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top