Ekonomi

Palamuda güle güle, çinekopa merhaba

Balıkçılar, palamut bolluğunun akabinde çinekop bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’de palamudun akabinde balıkçıların yüzü çinekop balığıyla …

Balıkçılar, palamut bolluğunun akabinde çinekop bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’de palamudun akabinde balıkçıların yüzü çinekop balığıyla gülüyor. Palamut yavaş yavaş tezgahlardaki yerini kaybederken, dönemin yeni yıldızı çinekop, düşen fiyatıyla kapış kapış satılıyor. 

“100 LİRAYA SATTIĞIMIZ ÇİNEKOPUN FİYATI 50 TL’YE DÜŞTÜ” 

Bolluk nedeniyle çinekop fiyatının yarı yarıya düştüğünü tabir eden balık satıcısı Onurcan Köse, “2,5 aydır bol bol palamut satıyorduk. Son günlerde çinekop bolluğu yaşanmaya başlandı. Çinekopun kilosunu 50 liradan satıyoruz. Yakın vakitte 100 liraya sattığımız çinekopun fiyatı yarı yarıya düştü. Vatandaşlar tıpkı palamutta yaptığı üzere bu çinekop bolluğunda da dolaplarını doldursunlar. Bu çinekoplar hem yemeklik hem de buzluklarda saklamalık” dedi. 

“BÖYLE ÇİNEKOP BOLLUĞU 4-5 YILDIR GÖRÜLMÜYORDU” 

Çinekopun uzun yıllardır bu kadar bol avlanamadığına dikkat çeken balık satıcısı İsmet Akpınar, “Vatandaşlar fiyatı 50 liraya düşen çinekopa ağır ilgi gösteriyor. Bu bolluk devam eder ve 1-2 ay daha çinakop satarız diye düşünüyorum. Geçen yıl palamut da çinekop da olmamıştı. Bu yıl ikisinde de patlama oldu. Hamsiden de beklentimiz yüksek. Şu sıralarda yaşanan çinekop bolluğu 4-5 yıldır görünmüyordu. Uzun yıllar sonra çinekop hayli çok çıkıyor. İnşallah bu türlü devam eder” diye konuştu. 

Samsun’da balık fiyatlarının başka vilayetlere nazaran daha uygun olduğunun altını çizen vatandaşlar ise, “Daha evvel bu türlü bir çinekop bolluğu hatırlamıyoruz. Fiyatları da epey uygun. Fiyatı görünce çinekop aldık. Daha evvelce 100 TL’ye satıldığını görmüştük” tabirlerini kullandılar. 

Öte yandan Samsun’da balık tezgahlarında mezgit 25 TL, barbun 40 TL, sarıkanat 100 TL, palamut tane 30 TL ve istavrit de kilosu 30 TL’den satılıyor. 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top