Siyaset

15 Temmuz’da ihraç edilip mesleğe dönen hakim Kılıçdaroğlu’nu tazminata mahkum etti

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017 yılında TBMM’deki küme toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının vergi …

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017 yılında TBMM’deki küme toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’na para gönderdiğini öne sürmüş, birtakım dokümanları açıklamıştı.

Bunun üzerine Erdoğan ve yakınları tarafından Kılıçdaroğlu hakkında İstanbul’da dört farklı mahkemede beş farklı tazminat davası açılmıştı. Yargıtay’daki FETÖ yapılanmasına reaksiyon göstererek istifa edip avukatlığa başlamış olan, Kılıçdaroğlu’nun savunmanı Celal Çelik, bu tazminat davalarına bakan 4 hakimin de HSK kararnamesi olmaksızın misyon yerlerinin değiştirildiğine dikkat çekmişti. Celal Çelik, 4 hakim için de reddi hakim talebini duruşmalarda ısrarla lisana getirdi. Fakat bu reddi hakim talepleri, kelam konusu yargıçlar tarafından kabul görmedi ve davalarda Kılıçdaroğlu aleyhine kararlar çıktı.

AVUKAT ÇELİK: YARGITAY KARARI BOZDU

Çelik, bu kararları istinafa taşıdığını, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin iki evrakta reddi hakim talebinin değerlendirilmediği tarafında görüş bildirdiğini söyledi. Lakin bu kere de istinaftaki yargıçların yerinin değiştirildiğini, yeni heyet tarafından lokal mahkemeden gelen tazminat kararlarının bir hafta üzere kısa müddette onaylandığını anımsatan Celal Çelik, en sonunda gittikleri Yargıtay’ın ise tazminat kararlarını bozduğunu söz etti.

Yüksek Mahkeme’nin bozma kararının akabinde lokal mahkemeye geri dönen belgeye bakan 4 asliye hukuk mahkemesi eski kararlarında direndi. Bir davaya ise aralık ayında bakılacağı öğrenildi.

YENİDEN REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNULDU

Bugün İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik davaya bakan mahkeme hakimi Ü.E. için yine reddi hakim talebinde bulundu.

Çelik, “Önceki duruşma sonrasında sunmuş olduğumuz dilekçe içeriğinde de anlaşılacağı üzere mahkeme hakimi tarafından davadan el çekme gerekliliği bulunmasına rağmen ısrarlı bir biçimde tarafgir bir biçimde davaya devam iradesi ortaya konmuş olduğundan, mahkeme yargıcının hiçbir formda objektif davranmayacağı tarafındaki fikrimizi tekrar ederek, verilecek kararın da bizim açımızdan türel bir metin olarak değerlendirilmeyeceği söz ederiz” dedi.

197 BİN LİRALIK TAZMİNAT KARARI

Darbe teşebbüsünden bir gün sonra 16 Temmuz 2016 tarihinde HSK kararıyla meslekten çıkartılan, 93 gün sonra mesleğe alınarak İstanbul’a atanan ve bu davaya bakan hakim Ü.E., her duruşmada reddi hakim talebinde bulunan Çelik’in istemini bugün de kabul etmedi, Yargıtay’ın bozma kararına karşı direndi. Mahkeme hakimi, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına 197 bin lira manevi tazminat ödemesi kararını yine verdi.

“SUÇ İŞLEMEK GAYESİYLE ÖRGÜT KURDULAR”

Kararı ANKA Haber Ajansı’na kıymetlendiren Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik, dört hakim hakkında da Türk Ceza Kanunu’nun 220’inci hususunda düzenlenen “Suç Sürece Emeliyle Örgüt Kurma Suçu”ndan ve 257’nci hususta düzenlenen “Görevi Berbata Kullanma Suçu”ndan cürüm duyurusunda bulunacaklarını açıklayarak, şunları söyledi:

“Yargıtay’ı takmadılar, Yargıtay’ın haklı münasebetleri kelam konusu olmasına karşın direndiler evvelki kabahat kapsamlı kararlarının ardında durarak hukuksuzluk yapma iradeleri oraya koydular. Kabahat örgütü kapsamında hareket ettiklerini de ispatlamış oldular.  Kabahat örgütü üyesi olmak ve örgüt kurmaktan dolayı ve vazifelerini berbata kullanmaktan şikayetçi olacağız.”

DARBE GİRİŞİNDEN SONRA MESLEKTEN UZAKLAŞTIRIŞMIŞTI

Bugünkü tazminat kararını veren Ü.E. Enez Hakimi iken, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün çabucak sonraki günü 16.7.2016 tarihinde meslekten uzaklaştırılmıştı. Ü.E.’nin de içinde yer aldığı 2 asker ve 7 hakim 20 Temmuz’da Edirne’de yakalanmış, 14 saatlik sorgunun akabinde tutuklanarak Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Lakin eski hakim Ü.E. 93 gün sonra, 11 Ekim 2016 tarihinde mesleğe tekrar kabul edildi ve HSK Birinci Dairesi’nin 18 Ekim 2016 tarihli 1880 sayılı isimli yargı kararnamesi ile Enez Hâkimliği’nden İstanbul Anadolu Hâkimliği’ne atandı.

AVUKAT ÇELİK, HAKİMİ HSK’YE ŞİKAYET ETMİŞTİ

Avukat Celal Çelik yargılama boyunca hukuka karşıtlıklar olduğunu belirterek hakim Ü.E.’yi 8 Haziran 2018 tarihinde HSK’ya şikayet etmişti. HSK, 2,5 yıl sonra başvuruyu incelemiş 15 Ekim 2020 tarihinde şikayeti sürece koymama kararı almıştı. HSK, hakim Ü.E.’nin meslekten çıkarılma ve geri dönme tarihlerini de bu ret kararında belirtmişti. HSK’nın sürece koymama kararı, avukat Celal Çelik’e 18 Mart 2021 tarihinde posta yoluyla bildirim edildi.  

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bu durumda Yargıtay hukuk dairesi tekrar bu tazminat davasına bakacak ve alacağı karara nazaran tazminatla ilgili son kelamın söylenmesi Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na kadar uzanacak bir süreci işletecek.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top