Dünya

ABD’den Ukrayna’ya yeni askeri destek: Avenger hava savunma sistemi gönderecek

ABD Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, ABD Lideri Joe Biden’ın talimatı üzerine ABD ordusunun envanterinden Ukrayna’ya 400 milyon …

ABD Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, ABD Lideri Joe Biden‘ın talimatı üzerine ABD ordusunun envanterinden Ukrayna‘ya 400 milyon dolarlık askeri yardım yapacaklarını söyledi.

ABD’nin ordu envanterinden 25’inci sefer Ukrayna’ya yardım sağladığını belirten Singh, pakette, “HAWK hava savunma sistemleri için füzeler; dört Avenger hava savunma sistemi, 192 Stinger füzesi; Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmat; 21 bin 155 mm top mermisi; 500 hassas güdümlü 155 mm top mermisi; 10 bin 120 mm havan mermisi; 100 Yüksek Hareketli Çok Maksatlı Tekerlekli Araç (HMMWV); 400 el bombası fırlatıcı; küçük silahlar, dürbün ve 20 milyon hafif silah mühimmatı; manileri temizlemek için yıkım ekipmanı ve soğuk havalara için giysiler” olduğunu kaydetti.

Singh, geçen haftalarda İspanya‘nın verdiği HAWK sistemlerinin yenilenmesi için Ukrayna Yardım İnisiyatifi kapsamında finansman verildiğini, ABD’nin artık HAWK sistemlerini kullanmadığı için de mevcut HAWK mühimmatının ABD’nin envanterinden sağlandığını belirtti.

Avenger sistemleri kısa menzilli hava savunma sistemleri olarak biliniyor. Bu sistemler, ABD Kara Kuvvetleri tarafından bilhassa yakın hava savunma dayanağı için kullanılıyor.

Rusya‘nın Herson kentinden çekilmesini nasıl değerlendirdiklerine ait bir soruya ise Singh, “Rus kuvvetlerinin Herson kentinden çekildiğine dair emareler gördük fakat bunun nasıl olacağını ve ne manaya geldiğini pahalandırmak için şimdi erken” cevabını verdi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top