Siyaset

İBB Başkanı İmamoğlu’nun yargılandığı davanın hakimi FETÖ’cü ilan edilmişti: Erdoğan’la fotoğrafları ortaya çıktı

İmamoğlu davasında siyasi telkin altında bulunduğunu söyleyen hakim, hükümet medyası tarafından FETÖ suçlamasına maruz kaldı. Hakimin, 17 Aralık …

İmamoğlu davasında siyasi telkin altında bulunduğunu söyleyen hakim, hükümet medyası tarafından FETÖ suçlamasına maruz kaldı. Hakimin, 17 Aralık’tan sonra Erdoğan’la çekilen fotoğrafları ortaya çıktı. Cumhuriyet’in gündeme getirdiği, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada, siyasi telkin altında bulunduğunu söyleyen hakimin Recep Tayyip Erdoğan’la fotoğrafları çıktı.

11 Nisan 2014’te başbakan olarak vazife yapan Erdoğan, Avukatlar Haftası kapsamında Hukukçular Derneğinin düzenlediği Hukuk Okulu 2. Sertifika Töreni’ne katıldı. Merasimde, 17 Aralık operasyonları sonrasında, o devir “Gülen Cemaati” olarak isimlendirilen FETÖ’ye sert tenkitlerde bulunan Erdoğan, “Silahların gölgesinde darbe yapma devri kapanınca vesayet tertibinin aktörleri yargı üzerinde bir kısım müdahalelerde bulunmak istemişlerdir. Biz, 17 Aralık’ta yapılan operasyona ‘darbe’ dediğimizde içeriden ya da dışarıdan birileri bunu kabullenemiyorlar. Evet… 17 Aralık operasyonu bal üzere darbe teşebbüsüdür. Yargı eliyle yapılmak istenen bir müdahale girişimidir” sözlerini kullanmıştı. Erdoğan’ın “Avukatlar, tarih boyunca köle kullanmadılar lakin hiçbir vakit efendileri de olmadı” formundaki kelamı merasimde aktarması ise dikkat çekmişti. Sertifika merasiminde Erdoğan, o devir avukat olan İmamoğlu davası yargıcına de sertifika vermişti. Merasimde, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da hazır bulunmuştu.

NELER YAŞANDI

Gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu; Ekrem İmamoğlu’na, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla girdiği polemik sonucu kamuoyunda “ahmak davası” olarak bilinen davaya bakan hâkimin siyasi telkin altında bulunduğunu yazdı. Terkoğlu, hâkimin etrafına “İmamoğlu’na iki yıldan fazla ceza vererek, onu siyasi yasaklı hale getirmem telkin edildi” dediğini ve kabul etmemesi üzerine Samsun’a sürüldüğünü aktardı.

FETÖ’CÜ İLAN EDİLDİ

Hükümet medyası ise hâlâ misyonda olan hâkimi “FETÖ iltisaklı” olmakla suçladı. Sabah gazetesinin haberinde, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün avukat yapılanması ve hâkimlik imtihanı çalışma meskenleri ile ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmalar kapsamında örgüt içinde misyon alan isimlerin sözlerinde Hüseyin Zengin’in FETÖ konutunda kaldığı, 17-25 Aralık sonrası ise ayrıldığı yer aldığı” ileri sürüldü. Sabah’ın haberine de erişim mahzuru getirildi.

AHMAK DAVASI NEDİR?

İBB Lideri İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen kongrede 31 Mart seçimlerinin iptal edilmesine değinerek siyasi tenkitlerde bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde bir açıklama yaparak “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek” tabirlerini kullandı. İmamoğlu da bunun üzerine “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, evvel oraya bir odaklansın” cevabı verdi. Akabinde YSK cürüm duyurusunda bulundu, Soylu müdahil oldu ve kamuoyuna “ahmak davası” olarak geçen dava açıldı. Duruşma bugün İstanbul Anadolu adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top