Ekonomi

Matrah nedir? Matrah artırımı nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, arabalarda ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını belirterek, “Matrah eşikleri düzenlemesiyle ilgili …

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, arabalarda ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını belirterek, “Matrah eşikleri düzenlemesiyle ilgili çalışıyoruz.” dedi.

MATRAH NEDİR?

Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan, vergi maddelerine nazaran belirlenen vergiye tabi tutardır/değerdir.

GÜNCEL MATRAH ORANLARI NE KADAR?

Motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen binek arabalar için matrahı 150 bin lirayı aşıp, 175 bin lirayı aşmayanların ÖTV oranı yüzde 60, matrahı 175 bin lirayı aşıp, 200 bin lirayı aşmayanların ÖTV yüzde 70 oranında vergilendiriliyor. Motor silindir hacmi 1600 cc ile 2000cc ortasında olup matrahı 170 bin TL’ye kadar olan araçlardan yüzde 130 oranında, matrahı 170 bin TL üzeri olan araçlardan yüzde 150 oranında ÖTV alınıyor. 2000cc üzerindeki araçlarda ise bu oran yüzde 220’ye kadar çıkıyor.

MATRAH ARTIRIMI FİYATLARI NE KADAR TESİRLER?

ÖTV matrah artırımı yapılması dolaylı olarak sıfır kilometre otomobillerin fiyatında bir indirim manasına geliyor.  Arabahabercisi.com’da yer alan bilgilere nazaran; Bugün bir otomobilin yüzde 80 ÖTV diliminde olması, vergisiz fiyatının 200 bin TL olması manasına geliyor.

Matrah yüzde yüz artırılsa ve bu limit 200 bin TL yerine 400 bin TL olsa bile fiyatı 850 bin TL’ye kadar olan arabalar bundan etkilenir.

Bunun üzerindeki sıfır kilometre otomobil fiyatlarında değişim olmaz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top