Siyaset

Süleyman Soylu ve Zafer Aktaş arasında sert tartışma: Size söylediğimizde sızıntı oldu

T24 müellifi Tolga Şardan, ‘Sarallar’ olarak bilinen organize hata örgütüne yönelik geçen aylarda düzenlenen operasyonun perde gerisini köşesine …

T24 müellifi Tolga Şardan, ‘Sarallar’ olarak bilinen organize hata örgütüne yönelik geçen aylarda düzenlenen operasyonun perde gerisini köşesine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kelam konusu adımla ilgili sessiz kaldığına dikkati çeken Şardan, şunları kaydetti:

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İstanbul Emniyeti ile birlikte yürüttüğü operasyonun hazırlık safhasından Ankara’daki Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Gayret Dairesi’nin de (KOM) bilgisi vardı. Fakat hazırlık basamağından bilgisi verilmesine rağmen, gözaltı süreçlerinin ne vakit olacağı konusunda İstanbul’dan ne savcılık ne de emniyet kanadından Ankara’ya bilgi verilmedi.”

Herhangi bir operasyonla ilgili başlatılacak gözaltı süreçleri süreci hakkında her vakit bilgilendirme yapılan Soylu’ya bu defa ön bilgilendirme yapılmadığı bilgisini paylaşan Şardan, şöyle devam etti:

“Operasyonun birinci ayağında yakalamalar gerçekleşirken kabahat örgütünün önderi İlyas (Alaaddin) Saral sırra kadem bastı.

Bu gelişmenin akabinde kamuoyuna yansımayan kimi gelişmeler yaşandı. Operasyonu takip eden günlerde bir programa katılmak hedefiyle Ankara’dan beraberindeki grubuyla İstanbul’a giden İçişleri Bakanı, İstanbul Emniyeti idaresiyle bir ortaya geldi.

‘SİZE HER SÖYLEDİĞİMİZDE SIZINTI OLDU’

İddiaya nazaran; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve gereksinimleriyle ilgili değerlendirmeler yaptı. Birebir görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik olarak Sarallar Kümesi operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu.

Soylu’nun eleştirisi üzerine Aktaş, ‘Size her söylediğimizde sızıntı oldu’ cevabını verdi.

‘SOYLU, AKTAŞ’LA İLGİLİ SERT KELAMLAR SARF ETTİ’

Görüşmenin gerçekleştiği oda bir anda buz kesti. Soylu, Aktaş’ın kelamlarına ‘sen ne demek istiyorsun?’ diye çıkıştı. Ancak Aktaş, daha fazla konuşmak yerine susmayı tercih etti. Yaşanan gerginlikle birlikte Soylu görüşmeyi sonlandırıp dışarı çıkarken Aktaş’la ilgili sert kelamları sarf etti.

Bu ortada Aktaş’ın, Soylu’nun Emniyet’teki grubunda yer alan polis müdürlerinin büyük kısmından kıdemli olduğunu da ekleyim.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI, SOYLU’NUN ÖNERDİĞİ ÜÇ İSMİ DE KABUL ETMEDİ’

İstanbul’da yaşanan olayın Ankara’da yansıması oldu elbette. Soylu birkaç gün sonra vilayet emniyet müdürleri kararnamesi hazırlayıp Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi.

İddiaya nazaran, kararnamede İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın vazifeden alınması ön görüldü. Yerine ise, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın ismi yazılıydı.

Yılmaz’ın ismi daha evvel devrin İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın vazifeden alınması sırasında da gündeme geldi. Lakin Cumhurbaşkanlığı, Yılmaz’ın isminin de bulunduğu Soylu’nun önerdiği her üç ismi de kabul etmedi.

Cumhurbaşkanlığı Yılmaz’ın ismini ikinci kere veto etti. Aktaş’ın yerinde kalmasını uygun buldu. Şimdilerde Soylu ile Aktaş ortasında soğuk rüzgârlar esiyor. (…)”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top