Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye pankartlı eleştiri: ‘Vatandaşı silindir gibi ezdiniz’

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine katılan Bakan Nureddin Nebati, muhalefet milletvekilleri tarafından pankartlarla karşılanarak …

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine katılan Bakan Nureddin Nebati, muhalefet milletvekilleri tarafından pankartlarla karşılanarak”Vatandaşı silindir üzere ezdiniz” kelamlarıyla eleştirildi. Nebati, kur muhafazalı mevduatlar için (KKM) Hazine’nin şimdiye kadar 91.6 milyar lira dayanak ödemesi yaptığını açıkladı.    

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi görüşüldü. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Nebati ile tokalaşırken elindeki pankartı göstererek “Sayın Bakan manasını biliyor musunuz? Silindir üzere ezmek. Vatandaşı silindir üzere ezdiniz” dedi. 

CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, bakanın ihracatta tarihi rekor kırıldığını söylediğini lakin dış ticaret açığında da rekor kırıldığını vurguladı. Kuşoğlu, SPK, Merkez Bankası, BDDK üzere kurumları eleştirirken yolsuzluk kokuları geldiğini belirterek “Milleti perişan ettiniz” diye konuştu. 

İYİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye’nin bu kadar büyük badireyi hiç yaşamadığını belirterek Kimse ağzını açamıyor, zengini korkuyor, yoksulu korkuyor” sözlerini kullandı.

KKM’YE 91.6 MİLYAR TL

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise Merkez Bankası’nın KKM’ler için ne kadar ödeme yaptığı sorusunu yöneltti. Nebati, 9 Kasım itibariyle 2.3 milyon mudinin yaklaşık 1.5 trilyon TL’lik tasarrufunun KKM’lerde değerlendirildiğini, Hazine tarafından desteklenen KKM hesaplarına bugüne kadar yaklaşık 91.6 milyar lira dayanak ödemesi yapıldığını anlattı. Nebati KKM’nin vadeli mevduat içindeki hissesinin yüzde 27, yenileme oranının da yaklaşık yüzde 70 seviyesinde olduğunu açıkladı. 

Bu ortada dün sabah saatlerinde emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemede takvimin netleştiği, yürürlük tarihinin 15 Ocak 2023 olacağına ait haberler çıktı. Nebati’ye dayandırılan haber daha sonra yalanlandı. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Haberler

To Top